Μηνιαία αρχεία: Μάρτιος 2022
6 ΜΑΡΤΙΟΥ: Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο
6ο εργαστήριο 2ης θεματικής ενότητας
Στο πλαίσιο της Θεματικής ενότητας «Ενδιαφέρομαι και ενεργώ- κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη, Ανθρώπινα Δικαιώματα» συμμετείχαμε στην πανελλαδική, ετήσια εκστρατεία “Μίλα Τώρα”.
Με αφορμή την 6η Μαρτίου αναγνωρισμένη στη χώρα μας ως Σχολική ημέρα ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και τον Εκφοβισμό, υλοποιήθηκαν δράσεις για την ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση των παιδιών ενάντια στο φαινόμενο της Ενδοσχολικής Βίας και τον Εκφοβισμό / Bullying.
Η ενδοσχολική βία και ο εκφοβισμός αποτελεί ένα σοβαρότατο πρόβλημα, με διάφορες μορφές, που αφήνει ανεξίτηλα σημάδια στο σώμα, αλλά και στις ψυχές των παιδιών.
Πατήστε πάνω στις παρακάτω προτάσεις για να δείτε τα συνεργατικά προϊόντα των παιδιών και των Νηπιαγωγών!