4ο Εργαστήριο (συνέχεια) – Δράσεις STEAM

Το STEAM είναι μια εκπαιδευτική προσέγγιση που ενσωματώνει τις τέχνες στο γνωστό μοντέλο STEM, το οποίο περιλαμβάνει την επιστήμη (Science) , την τεχνολογία (Technology), τη μηχανoλογία (Engineering)και τα μαθηματικά (Mathematics).
Τα προγράμματα STEAM περιλαμβάνουν οποιαδήποτε από τις εικαστικές ή παραστατικές τέχνες (Art).

Τα παιδιά πέρα από τις επιστημονικές, τεχνολογικές, μηχανικές, εικαστικές, μαθηματικές δεξιότητες που ανέπτυξαν, είχαν πολλαπλές ευκαιρίες να αλληλεπιδράσουν με άλλα παιδιά, όχι μόνο στο άμεσο σχολικό περιβάλλον αλλά και στο ευρύτερο περιβάλλον, με παιδιά από άλλα σχολεία. Ανυπομονούσαν και διασκέδαζαν κάθε φορά που έπρεπε να λειτουργήσουν μαζί για να ολοκληρώσουν ένα κοινό στόχο.

4o Εργαστήριο : Ο λύκος και τα εφτά κατσικάκια STEAMάρουν

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας: Δημιουργώ και καινοτομώ, Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία, στο τέταρτο εργαστήριο ασχοληθήκαμε μέσα από τα παραμύθια με ποικίλες δράσεις STEAM. Το νηπιαγωγείο μας σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Παραλίας Οφρυνίου ήταν υπεύθυνα στο κομμάτι των Μαθηματικών.

Οι μικροί μαθηματικοί, λοιπόν σας παρουσιάζουν τις δράσεις τους…

Μετάβαση στο sway.office.com.