Από αδεσποτάκι… φιλαράκι!

4η Απριλίου: Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Η ημέρα αυτή, που αποτελεί την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων, ήταν αφιερωμένη στην υλοποίηση δράσεων φιλοζωίας στο νηπιαγωγείο μας μέσα από δραστηριότητες που είχαν στόχο:

• Την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών /-τριών για τη βιοποικιλότητα και τις διάφορες μορφές ζωής, με έμφαση στην ευημερία και στην καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον.
  • Την αναγνώριση και τον σεβασμό των δικαιωμάτων των ζώων από τους/τις μαθητές/-τριες μέσω της ενεργούς προάσπισής τους.
  • Την εμπλοκή των μαθητών /-τριών σε δραστηριότητες ανάληψης δράσεων και πρωτοβουλιών φιλοζωίας.

1

2

Ευχαριστούμε την κ. Γιώτα, μητέρα μαθήτριάς μας που μας επισκέφτηκε και μας μίλησε για την μικρή “Κλαρίτα” που βρήκε σαν αδεσποτάκι και έκανε φιλαράκι!.