Τον Μάιο 2024 έγινε αφήγηση δύο παραμυθιών από γονέα των νηπίων στα πλαίσια του φετινού σχεδίου δράσης με τίτλο «Αναβάθμιση λειτουργίας δανειστικής βιβλιοθήκης». Την αφήγηση των παραμυθιών παρακολούθησαν παρέα με τα νήπιά μας και οι τρεις πρώτες τάξεις του δημοτικού. Τα παραμύθια είχαν τίτλο « Ο Ματθαίος , ο Πιερότος και το Φεγγάρι» και « Εφτά άσπρα αρνάκια»
Αφού έγινε η αφήγηση ακολούθησε σειροθέτηση καθώς και αναδιήγηση των παραμυθιών. Κατόπιν σε κάθε παιδί δόθηκε ένας κύβος ( story cube), στον οποίο ζωγράφισαν αγαπημένες σκηνές και από τα δύο παραμύθια . Στην συνέχεια κάναμε παραμυθομπερδέματα ακούγοντας διαφορετικές εκδοχές του περιεχομένου των παραμυθιών. Τα παιδιά το διασκέδασαν αφάνταστα. Αναμένουμε και τους υπόλοιπους γονείς ή παππούδες και γιαγιάδες.