Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Νηπιαγωγείου Νεοχωρίου με λειτουργία δανειστικής βιβλιοθήκης
Είναι γεγονός!
Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας με λειτουργία Δανειστικής Βιβλιοθήκης στο νηπιαγωγείο άνοιξε και περιμένει γονείς και μαθητές να το επισκεφτούν. Τα διοράματα αφορούν Ερπετά και Αμφίβια, Έντομα και Αραχνίδια, Δεινοσαύρους , Μυθικά Ζώα, Θαλάσσια Ζωή, Ζώα των Πάγων, Ζώα του Δάσους, Ζώα της Ασίας και της Αφρικής καθώς και ζώα της Φάρμας και της Αυλής. Κάθε θεματική έχει και το ανάλογο υλικό από τίτλους βιβλίων, πολλές εγκυκλοπαίδειες για ζώα ακόμα και βιβλία με ήχους ζώων. Όλα αυτά τα βιβλία είναι διαθέσιμα να τα δανειστούν τα παιδιά της σχολικής μονάδας. Οι μαθητές/ιες είναι ελεύθεροι/ες τις ελεύθερες ώρες να διαβάσουν τα βιβλία που τους /τις ενδιαφέρουν, να τα δανειστούν καθώς και να παίξουν με τα ζώα του μουσείου. Ο κανόνας είναι να επιστρέφουν μετά το παιχνίδι τα ζώα στην κατηγορία που ανήκουν και να επιστρέφουν τα βιβλία στην καλή κατάσταση που τα βρήκαν χωρίς να τα φθείρουν.
Η καλοκαιρινή γιορτή που έχει προγραμματιστεί θα κινηθεί στο ίδιο κλίμα και θα περιέχει ποιήματα με χαρακτηριστικά ζώων, μουσικοκινητική και χορογραφία με τραγούδια από διάφορες κατηγορίες ζώων καθώς και ανάγνωση παραμυθιού από μαθήτρια του δημοτικού με τίτλο « Ο Δράκος Μπατλό » της Γιολάντας Τσ0ρώνη Γεωργιάδη.