Αρχεία για 17 Ιανουαρίου, 2023

Η Ορχήστρα του σχολείου μας!

Ιαν 202317

Μάθαμε τα μουσικά όργανα, τα κατηγοριοποιήσαμε, ακούσαμε ήχους και αναγνωρίσαμε σε ποιό μουσικό όργανο ανήκουν, μολήσαμε για τις νότες και παίξαμε με τους ρυθμούς. Και φυσικά τραγουδήσαμε και σχηματίσαμε τη δική μας ορχήστρα!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Ορχήστρα του σχολείου μας!

Δανειστική βιβλιοθήκη.

Ιαν 202317

Η κατασκευή  του Γιάννη, ο οποίος είχε το κουτί της δημιουργίας.

από κάτω από: Δανειστική Βιβλιοθήκη | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δανειστική βιβλιοθήκη.

Χειμώνας-Χειμέρια νάρκη.

Ιαν 202317

Μαθαίνουμε για τα ζώα που πέφτουν σε χειμέρια νάρκη ή ύπνο, καταγράφοντας τις γνώσεις μας για το θέμα(εννοιολογικός χάρτης). Τοποθετήσαμε τα ζώα στις σκιές τους και έπειτα ξεχωρίσαμε όσα πέφτουν σε χειμέρια νάρκη. Κυκλώσαμε και ζωγραφίσαμε τα ζώα σε χειμέρια νάρκη σε σχετικό φύλλο εργασίας. Σχεδιάσαμε κώδικα ρομποτικής με αινίγματα και προγραμματίσαμε τη μέλισσα beebot, […]

από κάτω από: Χειμώνας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χειμώνας-Χειμέρια νάρκη.

Χειμώνας στο νηπιαγωγείο.

Ιαν 202317

Εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας για το Χειμώνα παίζοντας παιχνίδια…. διαβάζοντας παραμύθια, όπως το μαγικό γάντι, παραδοσιακό ουκρανικό παραμύθι ΠΑΡΑΜΥΘΙ-ΤΟ-ΜΑΓΙΚΟ-ΓΑΝΤΙ και με δραστηριότητες δημιουργικές, γλώσσας και μαθηματικών σχετικών με το παραμύθι.

από κάτω από: Χειμώνας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χειμώνας στο νηπιαγωγείο.

Άδεια Creative Commons

Flag Counter

Εδώ θα αναρτηθεί η περιγραφή για το σχολείο, π.χ. την ιστορία του, τους χώρους του, τις υποδομές και τον εξοπλισμό της σχολικής μονάδας.

Ιανουάριος 2023