Συνεχίζουμε φέτος το σχέδιο δράσης για την αναβάθμιση της αυής μας.
Επιστρέφοντας το Σεπτέμβριο διαπιστώσαμε ότι τα παρτέρια μας γέμισαν χόρτα. Έτσι αποφασίσαμε να βάλουμε γεωύφασμα πάνω από το χώμα ώστε να εμποδίζει την ανάπτυξη των ζιζανίων που εμποδίζουν την ανάπτυξη των φυτών μας. Στη συνέχεια κάναμε τρύπες στο γεωύφασμα και φτέψαμε τα φθινοπωρινά μας λουλούδια.
Βάλαμε γεωύφασμα και γύρω από τα δέντρα και αφού βάψαμε πέτρες που μας έφεραν οι γονείς τις τοποθετήσαμε γύρω από τους κορμούς.
Εκτός από λουλούδια αποφασίσαμε να φυτέψουμε και λαχανικά. Σε συνεργασία με τους γονείς προμηθευτήκαμε τσιμεντόλιθους, φυνάνια, σπόρους και χώμα. Μαζί με τα παιδιά βάψαμε τους τσιμεντόλιθους και τους διακοσμήσαμε με σχέδια.
Στη συνέχεια τα απιδιά έβαλαν χώμα και φύτεψαν λαχανικά εποχής: μπρόκολο, παντζάρι, μαρούλι κόκκινο και πράσινο, μαϊντάνο, σέλινο,κρεμμύδι.
Πληκτρολογήσαμε τα ονόματα των λαχανικών και βάλαμε ετικέτες.
Από βουλκανιζαρέρ γονέας προμηθευτηκε ελαστικό από τρακτέρ. Το βάψαμε και άλλος γονέας φρόντισε για την άμμο στην αμμοδόχο. Παιζουν μαζί και συντονίζονται για βάζουν το δίχτυ από πάνω.
Αφού κάναμε την φθινοπωρινή βόλτα μας στο χωριό και μας πρόμηθευσαν οι νοικοκυρές με λουλούδια και σπόρους από τον κήπο τους, τα μεταφυτεύσαμε στην αυλή μας και σπέιραμε τους σπόρους.
Όταν μεγάλωσαν τα μαρούλια μας τα κόψαμε και κάναμε σαλάτα. Ξεριζώσαμε τα κρεμμυδάκια και το παντζάρι και τα μυρίσαμε.
Τον Νοέμβριο επισκέφτηκε το σχολείο μας μηχανικός τους Δήμου για τον έλεγχο της ασφάλειας της παιδικής χαράς. Χαρακτηρίστηκε ακατάλληλη και ααποξηλώθηκς από κλιμάκιο του Δήμου τον Φεβρουάριο. Εξαιτίας της απογοήτευσης των παιδιών για τις κούνιες που έχασαν αποφασίστηκε να ζητήσουν από τον Δήμαρχο καινούρια παιδική χαρά. Έγραψαν την επιστολή, ζωγράφισαν πως θα ήθελαν τη νέα παιδική χαρά τους και έφτιαξαν και μακέτα. Η προϊσταμένη έστειλε επιστολή στη σχολική επιτροπή επισυνάπτοντας και την επιστολή των παιδιών και ζητώντας και τη συμβολή του Δήμου για την προμήθεια καρποφόρων δέντρων.
Ήρθε η Άνοιξη!! Καιρός για τα ανοιξιάτικα λουλούδια, λαχανικά και τη φύτευση δέντρων.
Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου συμμετείχαν σε επιμορφωτικό σεμινάριο «Τί λέτε, φυτεύουμε;» που διοργάνωσαν στις 5 Μαρτίου 2024 η Δ.Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης δια της Υπευθύνου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Δρ. Βασιλικής Ιππέκη και το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου.
για το σχολικό κήπο από την υπεύθυνη περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Δυστυχώς ο Δήμος δεν ανταποκρίθηκε σε τίποτα. Έτσι η επιτροπή γονέων αγόρασε 5 δένρα καρποφόρα (αχλαδιά, ροδακινιά, βερυκοκιά, δαμασκηνιά, ελιά) και 1 ανθοφόρο(πασχαλιά). Ένας ενήλικας έσκαψε και τα παιδιά μεταφύτεψαν τα δέντρα, τα πότισαν και τα φρόντισαν.
Προμηθευτήκαμε φυντάνια λαχανικών ( πιπεριές, ντομάτες, κολοκυθιά, μελιτζάνα) και τα παιδιά συμμετείχαν στη μεταφύτευση και στη φροντίδα τους.
Παρακολουθούμε την ανάπτυξη των δέντρων: από το άνθος στον καρπό.
Παιχνίδια στην αυλή
Εκδήλωση λήξης της χρονιάς
Συγκέντρωση όλης της σχολικής κοινότητας για να γιορτάσουμε τη λήξη της σχολικής χρονιάς με παραδοσιακούς χορούς συνοδεία ακορντεόν, υγιεινά γεύματα (φρούτα-λαχανικά από τον κήπο μας), απονομή αναμνηστικών και δώρων στα παιδιά!