Επαναλειτουργία του σχολείου

Τρόπος επαναλειτουργίας του Νηπιαγωγείου

Την Δευτέρα 1 Ιουνίου οι μικροί μας μαθητές επιστρέφουν στο σχολείο αλλά η επανέναρξη των μαθημάτων γίνεται με νέους κανόνες για την ασφαλή μας συνύπαρξη. Ακολουθώντας τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων το σχολείο μας προέβη στις παρακάτω ενέργειες:

• Διαχωρισμός των παιδιών σε 2 σταθερά τμήματα.
  • Είσοδος στον χώρο μόνο των παιδιών και του απαραίτητου προσωπικού. (Τα παιδιά θα παραλαμβάνονται από συγκεκριμένο μέλος του προσωπικού πριν την είσοδό τους στον χώρο του νηπιαγωγείου και θα οδηγούνται στην αίθουσα.)
  • Ενίσχυση των προγραμμάτων καθαριότητας χώρων και καθαρισμού ή/και εφαρμογής απολυμαντικού σε επιφάνειες, αντικείμενα και εξοπλισμό.
  • Η διαρρύθμιση των αιθουσών έχει γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε στις δραστηριότητες που αναπτύσσονται στα τραπέζια εργασίας, καθώς και
    την ώρα του προγεύματος να κάθονται διαγωνίως δύο (2)
    μαθητές/τριες ανά τραπέζι εργασίας. Αντίστοιχη διαρρύθμιση των καθισμάτων έχει γίνει και στο χώρο της ολομέλειας, «παρεούλα».
  • Τα παιχνίδια και γενικότερα το παιδαγωγικό και εκπαιδευτικό υλικό κάθε τμήματος έχει περιοριστεί κατά το ήμισυ. Το υλικό αυτό θα
    αποσύρεται μετά τη λήξη του προγράμματος, θα καθαρίζεται, θα απολυμαίνεται και θα επανατοποθετείται προς χρήση από τους μαθητές/τριες.
  • Κάθε παιδί θα κάνει ατομική χρήση της δικής του μολυβοθήκης.
  • Προκειμένου να περιοριστεί η αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών/τριών των δύο τμημάτων θα βγαίνουμε διάλειμμα σε διαφορετική χρονική στιγμή.

Επιπλέον σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου το σχολικό έτος παρατείνεται μέχρι τις 26 Ιουνίου, ενώ δεν θα λειτουργήσει το ολοήμερο πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου και όλα τα παιδιά θα σχολούν στις 13:00.

Τήρηση κανόνων ατομικής υγιεινής

• Η υγιεινή των χεριών πρέπει να εφαρμόζεται από παιδιά και προσωπικό:
  1. Κατά την είσοδο στον χώρο
  2. Όταν τα χέρια είναι εμφανώς λερωμένα
  3. Πριν και μετά:  α)Το γεύμα β) Τη χρήση της τουαλέτας
  4. Μετά: α) Την επαφή με εκκρίσεις ή σωματικά υγρά β) Το παιχνίδι σε εξωτερικό χώρο γ) Τον χειρισμό απορριμμάτων
  • Το πλύσιμο των χεριών με υγρό σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα, θα ακολουθείται από προσεκτικό στέγνωμα με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης και απόρριψή τους στους κάδους απορριμμάτων.
  • Τήρηση των κανόνων αναπνευστικής υγιεινής. Σε βήχα ή φτέρνισμα,κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο, απόρριψη του χρησιμοποιημένου χαρτομάντιλου στους κάδους απορριμμάτων και  επιμελές πλύσιμο των χεριών.
  • Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα.

Μέτρα για την αποτροπή εισαγωγής του ιού στο χώρο του νηπιαγωγείου

• Όλα τα παιδιά και τα μέλη του προσωπικού που εμφανίζουν πυρετό ή/και άλλα συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19, απαγορεύεται να προσέρχονται στο νηπιαγωγείο.
  • Σύσταση προς τους γονείς/κηδεμόνες για θερμομέτρηση και έλεγχο για ενδεχόμενη εμφάνιση συμπτωμάτων των παιδιών, πριν την αναχώρησή τους από το σπίτι.

Δεν θα προσμετρείται η απουσία για μαθητές που έχουν ειδικό λόγο (βάσει Υπεύθυνης Δήλωσης (Ν.1599/1986) γονέα/κηδεμόνα περί ύπαρξης ατόμου ευπαθούς ομάδας στο σπίτι όπως έχει οριστεί από την Επιτροπή, ή ατόμου που νοσεί).

Ως ειδικός λόγος νοείται η ύπαρξη ατόμου ευπαθούς ομάδας όπως έχει οριστεί από την Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας, ή ατόμου που νοσεί στο σπίτι του/της μαθητή/τριας.
Επισημαίνεται ότι ως άτομα ομάδας αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη COVID 19 ορίζονται βάσει της Κ.Υ.Α με αριθ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/315/οικ.8030/18.3.2020.
•  τα Άτομα με βαριά καρδιοπάθεια.
•  τα Άτομα με βαριά πνευμονοπάθεια.
•  τα Άτομα με αρρύθμιστο σακχαρώδη διαβήτη.
•  οι Καρκινοπαθείς υπό ενεργό χημειοθεραπεία ή ακτινοθεραπεία ή ανοσοθεραπεία
•  οι Μεταμοσχευμένοι ασθενείς.