Συμμετοχή σε διεθνή δίκτυα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης

Με την υποβολή της αναφοράς των δράσεων που υλοποιήσαμε φέτος στο σχολείο μας, ολοκληρώθηκε η συμμετοχή μας στα διεθνή δίκτυα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Οικολογικά σχολεία» και «Μαθαίνω για τα δάση». Όσον αφορά τα «Οικολογικά σχολεία» έχουν ως στόχο  την ευαισθητοποίηση, την εκπαίδευση και την αλλαγή στάσης των μαθητών/τριών σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον, μέσα από συμμετοχικές διαδικασίες στη λήψη αποφάσεων, στο σχεδιασμό και στην εφαρμογή των δράσεων, ώστε τα σχολεία να γίνουν κοινότητες αειφορικής συμβίωσης σε παιδαγωγικό αλλά και πρακτικό επίπεδο. Αυτό επιτυγχάνεται με την διαμόρφωση και την εφαρμογή του «Οικοκώδικα» (ένα σύνολο κανόνων περιβαλλοντικής συμπεριφοράς), καθώς και την εφαρμογή ενός Περιβαλλοντικού Σχεδίου Δράσης (αφορά τον περιβάλλοντα σχολικό χώρο και την μετατροπή του σε καθαρό, όμορφο, ανθρώπινο και φιλικό). Σχετικά με το πρόγραμμα «Μαθαίνω για τα δάση» στόχος του είναι η ευαισθητοποίηση, η εκπαίδευση και η αλλαγή της συμπεριφοράς των μαθητών μέσα από βιωματικές δραστηριότητες στην τάξη και στο πεδίο, σε θέματα που αφορούν τη βιοποικιλότητα στους χώρους πρασίνου και στα δάση. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συνειδητοποιούν την αξία των χώρων πρασίνου και των δασών ως καταφύγιων ζωής, αλλά και ως πολύτιμων φυσικών πόρων και ενημερώνονται για τα προβλήματα που προκύπτουν από την καταστροφή τους, την περιβαλλοντική υποβάθμιση, τη ρύπανση και την κλιματική αλλαγή.

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑΣΧΟΛΕΙΑ

ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΣΗ (1)