Δράση «Δέντρο – λιχουδιά για ζωάκια και πουλιά»

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν και η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, εθνικός χειριστής του διεθνούς δικτύου ΠΕ «Μαθαίνω για τα Δάση» και η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας,  συντονιστής του δικτύου, διοργάνωσαν τη Δράση «Δέντρο – λιχουδιά για ζωάκια και πουλιά».  Το σχολείο μας ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση και με ανακυκλώσιμα και φυσικά υλικά δημιουργήσαμε τις δικές μας ταΐστρες, στολίσαμε ένα αλλιώτικο χριστουγεννιάτικο δέντρο στην  αυλή του σχολείου μας και ελπίζουμε να βοηθήσουμε τα πουλιά που με το κρύο δυσκολεύονται να βρουν την τροφή τους. Με αυτή μας τη συμμετοχή προσπαθήσαμε να δώσουμε ένα νέο και πιο διευρυμένο νόημα στο γιορτινό κλίμα των ημερών και στο μήνυμα της προσφοράς που το περιβάλλει.

Στo ppt που ακολουθεί μπορείτε να δείτε ένα δείγμα από τη δράση μας

ΕΕΠΦ (1)

Μπορείτε επίσης να δείτε την επιστολή από την ΕΕΠΦ και τις δράσεις των συμμετεχόντων σχολείων εδώ: https://eepf.gr/el/el-nea/drasi-dentro-lixoudia-leaf-dek-2023