Οι κανόνες της τάξης μας!

Ο πρώτος μήνας στο σχολείο άρχισε με την οργάνωση της τάξης μας. Αφού τα παιδιά εξοικειώθηκαν με το χώρο, τα παιχνίδια και τα υπόλοιπα υλικά, που χρησιμοποιούμε στην τάξη, όρισαν τους κανόνες καλής συμπεριφοράς. Ένα μικρό τερατάκι μπήκε στην τάξη μας κι έκανε διάφορες αταξίες (δάγκωνε τα βιβλία, πετούσε τα παιχνίδια και τις μολυβοθήκες στο πάτωμα κλπ.). Με τη βοήθεια των παιδιών το τερατάκι έμαθε επιτέλους να συμπεριφέρεται καλά στην τάξη. Δραματοποίησαν την ιστορία: ένα παιδί παρίστανε ότι είναι το τερατάκι που κάνει αταξίες και τα υπόλοιπα του θύμιζαν τους κανόνες καλής συμπεριφοράς. Στη συνέχεια, συζήτησαν μαζί με την κυρία τους κανόνες της τάξης, τους οποίους εκείνη κατέγραψε σε ένα χαρτόνι και τα παιδιά τους ιχνογράφησαν. Υποσχέθηκαν όλοι ότι θα τους τηρούν βάζοντας το δαχτυλικό τους αποτύπωμα στο “συμβόλαιο” της τάξης. Κάθε παιδί εφτιαξε το δικό του τερατάκι-κούκλα για να παριστάνει το τερατάκι που είχε πια μάθει απ’ έξω κι ανακατωτά τους κανόνες της τάξης. Στο ολοήμερο πρόγραμμα τα παιδιά έφτιαξαν ομαδικά ένα τερατάκι,  ώστε να υπενθυμίζει στα παιδιά τους κανόνες ή να τα παρακινήσει να εμπλουτίσουν το “συμβόλαιο”, αν χρειαστεί στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.