Πειραματιζόμαστε με διάφορα υλικά και τεχνικές ζωγραφικής!

Μέσα στο διάστημα του πρώτου μήνα της νέας σχολικής χρονιάς οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ξεδιπλώσουν τη δημιουργικότητά τους, να πειραματιστούν με διαφορετικά υλικά και να έρθουν σε επαφή με διάφορες τεχνικές ζωγραφικής. Οι δημιουργίες των παιδιών εντάσσονται στις διδακτικές ενότητες της περιόδου αυτής.

Δημιουργούμε πρόσωπα με το αποτύπωμα τη παλάμης μας: Κάθε φατσούλα έχει ένα συννεφάκι με τις σκέψεις των παιδιών για τη νέα σχολική χρονιά.

Ζωγραφική με τεχνική φυσήματος με καλαμάκι: χρησιμοποιούμε νερό με χρώμα.

Το πρώτο μας κολλάζ! Ανακαλύπτουμε το αρχικό γράμμα του ονόματός μας.

Ζωγραφική σε χαρτί κουζίνας: Διπλώσαμε το χαρτί στα δυο, το ρίξαμε μέσα σε νερό και είδαμε τα χρώματα να εμφανίζονται.

Ας κόψουμε!

Ζωγραφική με κιμωλία σε μαυροπίνακα.

Δημιουργούμε αποτυπώματα με σφουγγάρι: Κόβουμε φύλλα από χαρτόνι και τα χρωματίζουμε με τα χρώματα του φθινοπώρου.

Φτιάχνουμε αποτυπώματα με καλαμάκι για να δημιουργήσουμε τη βροχή.

Ζωγραφική με νερομπογιά: Λέμε όχι στον πόλεμο και χρωματίζουμε το σήμα της ειρήνης.