Το σχολείο μας βρίσκεται στο χωριό Κορυφάσιο στη δυτική Μεσσηνία. Απέχει 12 χιλιόμετρα από την Πύλο και 9 χιλιόμετρα από τη Χώρα που ανήκουν στο δήμο Πύλου-Νέστορος. Το όνομα του χωριού προέρχεται από το αρχαίο Κορυφάσιο, έναν αρχαίο οικισμό χτισμένο σε διαφορετική θέση από το σημερινό. Στον αρχαίο οικισμό υπήρχε ο ναός και το άγαλμα της Κορυφασίας Αθηνάς. Η ιστορία του σύγχρονου οικισμού εκτιμάται ότι ξεκινάει από το 1780.