Εξ αποστάσεως… (Μάρτιος 2021)

Σήμερα Τρίτη 16/3 βρεθήκαμε και πάλι μέσω του υπολογιστή μας.. Μάθημα εξ αποστάσεως αλλά τα έθιμα τα τηρούμε!

Κυρά Σαρακοστή, λοιπόν, σήμερα.. Εδώ  μπορείτε να βρείτε μια συνταγή αλατοζύμης για να δημιουργήσετε με τα παιδιά σας! (πατώντας μεταφέρεστε στην σελίδα mothersblog.gr).

Και μερικά παιχνίδια για τον ελεύθερο χρόνο σας: (πατώντας μεταφέρεστε στη σελίδα learningapps)

Παίξε τα παιχνίδια

Αριθμογραμμή

Καλή διασκέδαση!!

Τετάρτη 17/3

◊ Ένα παιχνίδι αναγραμματισμού  με τη λέξη ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ, παρόμοιο με αυτό που κάναμε στη διαδυκτιακή μας συνάντηση..

Πατώντας μεταφέρεστε στη σελίδα liveworksheets και στη δημιουργία του χρήστη Dianellou

◊ Ένα παιχνίδι αντιστοίχισης λέξεων με σαρακοστιανά φαγητά..

Πατώντας μεταφέρεστε στη σελίδα liveworksheets και στη δημιουργία του χρήστη emamanou

(Τα παιχνίδια είναι διαδραστικά, ,μπορείτε να τα “λύσετε” απευθείας στην οθόνη)

Δευτέρα 22/3

από τη σελίδα learning apps

από τη σελίδα learning apps και τον χρήστη nasia micha

από τη σελίδα jigsawplanet και τον χρήστη Goulias

από τη σελίδα jigsawplanet και τον χρήστη maxikissa

από τη σελίδα genially και τον χρήστη 9ο Νηπιαγωγείο Χαιδαρίου, Θεοδωρίδου Μαρία

Δευτέρα 29 Μαρτίου

27 Μαρτίου: Παγκόσμια ημέρα θεάτρου

Το Σάββατο που μας πέρασε γιόρταζε το θέατρο. Κι εμείς, σαν άνθρωποι των γραμμάτων και γνήσιοι καλλιτέχνες,  δε θα μπορούσαμε να μην ασχοληθούμε! (έστω και εξ αποστάσεως)

Σας προτείνουμε τα παρακάτω:

Ένα ενδιαφέρον βίντεο για την γέννηση του θεάτρου στην αρχαία Ελλάδα.

Ένα παραμύθι με ήρωα μια γατούλα στα παρασκήνια! (το βιβλίο είναι γραμμένο στα αγγλικά χρειάζεται μετάφραση από όποιον το διαβάζει!)

Εφαρμογή για μίξη χρωμάτων με αφορμή τον φωτισμό των θεάτρων και την σκηνογραφία.. Αν υπάρχουν ξυλομπογιές ή κηρομπογιές δοκιμάστε το στο χαρτί!

Τρίτη 30/3

Και συνεχίζουμε την αναφορά μας στο θέατρο! Σήμερα ασχοληθήκαμε με τα είδη θεάτρου..

Είδαμε φωτογραφίες από παραστάσεις κουκλοθεάτρου, μιούζικαλ, θέατρο σκιών, μαύρο θέατρο και όπερα.

Παρακολουθήσαμε και αντίστοιχα βίντεο:

Όπερα

Μαύρο θέατρο

Σκιές στον τοίχο με θέμα τα ζώα!