Τελευταία εβδομάδα του Ιανουαρίου και έφτασε η γιορτή μας. Τρίτη 30 Ιανουαρίου η γιορτή των Τριών Ιεραρχών. Το πρωί οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας εκκλησιάστηκαν και στη συνέχεια επέστρεψαν στο σχολείο όπου αφιερώσαμε την ημέρα να γνωρίσουμε τους σημαντικούς πατέρες της εκκλησίας μας και τους λόγους για τους οποίους γιορτάζουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί εκείνη την ημέρα.
και το καθιερωμένο κέρασμα από τη Σχολική Επιτροπή του Δήμου Ηράκλειας
Εργαστήριο για τα δικαιώματα των παιδιών.
Ο παρακάτω πίνακας του Ιακωβίδη (υλικό του ΙΕΠ) κέρδισε στην ψηφοφορία της τάξης. Έτσι τον χρησιμοποιήσαμε για να φτιάξουμε μια ιστορία. Τι μπορεί να έγινε πριν και τι μετά από το παιχνίδι των κοριτσιών;
Η ιστορία των παιδιών: Τα κορίτσια πριν από το κρυφτό στην καρέκλα έπαιζαν στο δωμάτιο τους. Δεν μάζεψαν όμως τα παιχνίδια που έριξαν και τώρα η μαμά τους είναι εκεί και τα μαζεύει. Γι αυτό δεν φαίνεται. Μετά όμως θα μαζέψουν τα παιχνίδια που έριξαν σε αυτό το δωμάτιο.
Τέλος ζωγραφίζουν την ιστορία τους στο αντίστοιχο φύλλο εργασίας.
Τα παιδιά συμμετέχουν σε σενάρια όπου καλούνται μέσα από παιχνίδι ρόλων να παραστήσουν άλλες φορές τους ενήλικες και άλλες τα παιδιά. Στο πρώτο σενάριο τα παιδιά ζητάνε από τους γονείς να μην δουλεύουν τόσο πολύ και να έχουν περισσότερο χρόνο για εκείνα, ενώ στο δεύτερο ζητάνε περισσότερες παιδικές χαρές και πάρκα. Οι ενήλικες απαντούν αντίστοιχα.
Ολοκληρώνοντας το εργαστήριο στέλνουμε το μήνυμά μας για τα δικαιώματα των παιδιών μέσω μιας ομαδικής αφίσας
και το ταμπλό του θέματος ολοκληρωμένο
Λόγω των θερμοκρασιών τα πρωινά που ήταν πολύ χαμηλές κάνουμε πειράματα με το νερό. Πώς δημιουργείται το παγάκι; Τι θα γίνει αν ζεσταθεί; Τι θα συμβεί αν ζεσταθεί το νερό;
Καταγράφουμε αυτό που πιστεύουμε και μετά τα πειράματα καταγράφουμε και τις παρατηρήσεις μας
Ήρθε κι ο Φλεβάρης! Ακούσαμε τραγούδι
Παρακολουθήσαμε τον μύθο για τον πως έχασε τις μέρες του ο Φλεβάρης εδώ
Από το blog της συναδέλφου Τάνιας Μάνεση
Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου, Υπαπαντή μεγάλη γιορτή
Βρίσκουμε παροιμίες γα τον Φλεβάρη από την λαϊκή μας παράδοση, οι εικόνες είναι από το blog kindy kids Written by Μάρλεν Κεφαλίδου
Η φωνούλα Ε,ε στο νηπιαγωγείο
Το σταυρόλεξό μας με αφορμή τα χειμωνιάτικα ρούχα
Τα οποία μάθαμε και στα αγγλικά! Ζωγραφίσαμε και παίξαμε!
από https://www.teachers-zone.com/blog/?lesson-plan-to-introduce-winter-clothes-vocabulary
Με το τραγούδι
ντυθήκαμε κι εμείς και αφού τα είχαμε φορέσει όλα βγήκαμε στην αυλή
Πρόσφατα σχόλια