Ολοκλήρωση του πρώτου εργαστηρίου!
Επιλογή εικόνων για την δημιουργία της μεγάλης πυραμίδα της διατροφής:
Ο ντετέκτιβ Βανς μας στέλνει ένα παιχνίδι για να δοκιμάσουμε τις γνώσεις μας! Ο τροχός των τροφίμων (παιχνίδι από το wordwall). Είναι υγιεινό ή ανθυγιεινό το τρόφιμο που πέτυχες;
Αποστολή του τελευταίου στοιχείου, γράμμα “Α” και επίλυση του γρίφου
Με την σωστή διατροφή και άσκηση έχουμε ΥΓΕΙΑ .
Χρησιμοποιούμε μια εφαρμογή προσομοίωσης από το PHET COLORADO (υλικό του ΙΕΠ) και βλέπουμε τι παθαίνει το σώμα μας ανάλογα με το πρόγραμμα διατροφής και άσκησης που ακολουθούμε. Ακολουθεί αποτύπωση στο χαρτί (Φ.Ε. από το υλικό του ΙΕΠ).
Το τελευταίο γράμμα που λάβαμε, Α. Καταγράφουμε λέξεις που γνωρίζουμε και αναγνωρίζουμε εικόνες που ξεκινούν από Α.
Ξεχωρίζουμε τα Η,Ι,Υ
Χριστούγεννα!!!
Στολίζουμε το δέντρο μας και αναρτούμε ημερολόγια αντίστροφης μέτρησης αλλά και δώρων! Κάθε μέρα κλήρωση για τον τυχερό που θα πάρει το γλυκάκι και μια χριστουγεννιάτικη δραστηριότητα
Ετοιμάζουμε τις καμπανούλες μας για να πάρουμε το ποιηματάκι μας!
Πρόσφατα σχόλια