Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Η 25η Μαρτίου αποτελεί μια από τις πιο σημαντικές γιορτές μέσα στη σχολική χρονιά. Έτσι λοιπόν και φέτος πραγματοποιήσαμε την εορταστική μας εκδήλωση με σκετς, ποιήματα, τραγούδια και χορούς, ενώ και ανήμερα της εθνικής εορτής πήραμε μέρος στις επίσημες εκδηλώσεις της κοινότητας. Εκκλησιασμός, Δοξολογία, επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο, κατάθεση στεφάνων, παρέλαση, παραδοσιακοί χοροί. Και του χρόνου με Υγεία!!!

giorti παρελαση

Ασφαλής Κολύμβηση

Τη φετινή χρονιά έχουμε οικοδομήσει πολύ στενή συνεργασία  με το Κέντρο Υγείας της Κάτω Αχαΐας.  Μέσα στα πλαίσια αυτής της σύμπραξης και εκτός άλλων συνεργασιών, στις 19 Μαρτίου μας επισκέφθηκε ιατρικό προσωπικό και μας ενημέρωσε για θέματα γύρω από την ασφαλή κολύμβηση και την προστασία από τραυματισμούς στο νερό.  Ήταν ένα θέμα που κέντρισε το ενδιαφέρον των παιδιών, διατύπωσαν διάφορες απορίες και αναφέρθηκαν σε δικές τους εμπειρίες. Ευχαριστούμε πολύ το Κέντρο Υγείας Κάτω Αχαΐας!!!

ασφαλής κολύμβηση

Ενδοσχολική επιμόρφωση

Στα πλαίσια της ενδυνάμωσης των εκπαιδευτικών και με οδηγό την συνεχή μας προσπάθεια για βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου , το Νηπιαγωγείο Κάτω Μαζαρακίου συμμετείχε στις 11 Μαρτίου σε ενδοσχολική επιμόρφωση στο 31ο Νηπιαγωγείο Πατρών με θέμα “Το παιδί από την οικογένεια στο σχολείο” και επιμορφωτές τον κ. Αναστασόπουλο Κωνσταντίνο ( κλινικό ψυχολόγο) και την κ. Παπαθεοφίλου Αικατερίνη (κοινωνική λειτουργό).

ενδοσχολική

Εορτασμός της Τσικνοπέμπτης

Η μέρα της Τσικνοπέμπτης έφτασε, και πρωί πρωί έφτασαν στο σχολείο και οι γονείς των μαθητών μας, εξοπλισμένοι με όλα τα απαραίτητα για τον εορτασμό της ημέρας!!! Γρήγορα στήθηκε η ψησταριά και άρχισε το παραδοσιακό τσίκνισμα συνοδευόμενο από πολύ νόστιμα εδέσματα που είχαν προετοιμάσει οι μαμάδες αλλά και οι γιαγιάδες των μαθητών μας. Όλοι μαζί , Δημοτικό, Νηπιαγωγείο, αλλά και πολλοί κάτοικοι του χωριού πήραν μέρος στον εορτασμό, που εκτός από φαγητό είχε και πολύ πολύ χορό!!!! . Πολλές ευχαριστίες στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Κάτω Μαζαρακίου! Και του χρόνου με Υγεία!!!!!!!!

tsiknopeptiτσικνα      τσικνα 2

Σωστή στάση του σώματος

‘Υστερα από πρόσκλησή μας, το σχολείο μας επισκέφθηκε στις 6 Μαρτίου ειδική φυσικοθεραπεύτρια από το Καραμανδάνειο νοσοκομείο παίδων της Πάτρας για να μας μιλήσει και να μας ενημερώσει για θέματα υγείας, για την αξία της σωματικής άσκησης και της υιοθέτησης σωστής στάσης του σώματος. Μας έδειξε τρόπους και συνήθειες που είναι καλό να υιοθετήσουμε προκειμένου να έχουμε μια σωστή ανάπτυξη, χωρίς να επιβαρύνουμε την σπονδυλική μας στήλη, αλλά και να νιώθουμε ξεκούραστοι και γεμάτοι ευεξία!

φυσικοθεραπευτρια 1    φυσικοθεραπευτρια 2

“Τα χρυσά κουπιά”

Τη Δευτέρα 4 Μαρτίου, μαζί με το Δημοτικό σχολείο πραγματοποιήσαμε εκδρομή στη Πάτρα για να παρακολουθήσουμε στο θέατρο Πάνθεον την θεατρική παράσταση της Μαρίας Παπαγιάννη, “Τα χρυσά κουπιά”!! Ήταν μια πολύ ωραία παράσταση που την απολαύσαμε όλοι , ενώ είχαμε και την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με πολλά παιδιά από σχολεία της Πάτρας, που συναντήσαμε εκεί!!

Πάνθεον 1 1              Πάνθεον

Επίσκεψη διατροφολόγου,

Το σχολείο μας επισκέφθηκε στις 27 του Φλεβάρη ειδική διατροφολόγος από την εταιρεία Dole. Ενημερωθήκαμε για θέματα υγιεινής διατροφής, την αξία κατανάλωσης φρούτων, για την σημασία της λήψης καλού και πλήρους πρωινού πριν την έναρξη της σχολικής ημέρας!!! Στο τέλος κεραστήκαμε όλοι από μια μπανάνα, και αυτή τη φορά μας άρεσε πολύ!!

dole                     dole2

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο καρναβαλικό εργαστήρι και στην Achaia Clauss

Στις 19 Φλεβάρη και με αφορμή το καρναβάλι και τη γιορτή της Αποκριάς επισκεφθήκαμε το καρναβαλικό εργαστήρι του Δήμου Πατρέων στη περιοχή του Γλαύκου, όπου ξεναγηθήκαμε στους χώρους και μάθαμε για τον τρόπο κατασκευής των εντυπωσιακών αρμάτων που συμμετέχουν στο καρναβάλι της Πάτρας! Είδαμε από κοντά τους τεχνίτες και τον τρόπο που δουλεύουν προκειμένου να γίνουν όλες αυτές οι κατασκευές και πραγματικά εντυπωσιαστήκαμε πολύ!! Στη συνέχεια μεταβήκαμε στο ιστορικό οινοποιείο της Achaia Clauss, όπου συζητήσαμε για το αμπέλι, για το κρασί, για την εξαιρετική μαυροδάφνη και την ιστορία της, και ξεναγηθήκαμε από ειδικό οινολόγο στους χώρους του οινοποιείου!!Καρναβαλικο εργαστηρι αχαια κλαους 0Καρναβαλικο εργαστηρι αχαια κλαους 1Καρναβαλικο εργαστηρι αχαια κλαους 2Καρναβαλικο εργαστηρι αχαια κλαους 3

Γιορτή των Τριών Ιεραρχών – Κοπή Πρωτοχρονιάτικης βασιλόπιτας