Στα πλαίσια της Θεματικής ενότητας “Η ελιά και το λάδι” πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023 στο Ελαιοτριβείο του κ. Μπέλμπα Κωνσταντίνου στα Βυτινέικα. Το πρωί οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου συλλέξανε τους καρπούς των δύο ελαιόδεντρων στην αυλή του σχολείου μας. Στην συνέχεια, μεταβήκαμε στο ελαιοτριβείο όπου είδαμε από κοντά όλα τα στάδια επεξεργασίας της ελιάς έως και την παραγωγή του τελικού προϊόντος του ελαιολάδου!
Ο υπεύθυνος του ελαιοτριβείου μας εξήγησε για τα είδη της ελιάς που μαζέψαμε
στη συνέχεια μπήκαμε μέσα και παρακολουθήσαμε όλη τη διαδικασία παραγωγής λαδιού
Είχαμε την ευκαιρία να δούμε τον τρόπο που φέρνουν στο ελαιοτριβείο μεγαλύτερες ποσότητες ελιάς και τον τρόπο που τις μεταφέρουν από το τρακτέρ στον εσωτερικό χώρο του ελαιοτριβείου
Φυσικά στο τέλος πήραμε το δικό μας λάδι το οποίο μοιράστηκε σε όλους τους μαθητές του σχολείου
Στην τάξη αξιοποιήσαμε λίγο από το λάδι που πήραμε και φτιάξαμε λαδόψωμα
Έτοιμα τα ψωμάκια μας τα οποία δοκιμάσαμε με λάδι και πάστα ελιάς
στο τέλος γράψαμε τη συνταγή για να τα φτιάξει και η μαμά στο σπίτι
Αξιοποιήσαμε το παραμύθι “Η σοφή ελιά” της Ειρήνης Καμαράτου- Γιαλλούση το οποίο και παίξαμε στο κουκλοθέατρο
τέλος προβήκαμε σε πειράματα διαλυτότητας διαφόρων υλικών στο νερό.