ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΥΣ ΚΗΠΟΥΣ ΑΛΙΑΡΤΟΥ…
Την Τετάρτη, 5 Ιουνίου, ήταν η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος και τί καλύτερο από μια εκδρομή στη φύση!
Η εκδρομή μας έγινε στους Κήπους της Αλιάρτου με τα παιδιά και τις δύο υπέροχες εκπαιδευτικούς από το Νηπιαγωγείο Παύλου.
Οι Κήποι Αλιάρτου είναι στη χώρα μας μοναδικό δείγμα Αγγλικής αρχιτεκτονικής κήπων και πρόκειται για ένα καταπληκτικό φυσικό περιβάλλον, με πανύψηλα δέντρα και όμορφα λουλούδια.
Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να περπατήσουν μέσα στη φύση, κάτω από τη φυσική σκιά των δέντρων και να αφουγκραστούν τους ήχους της, όπως μελωδικά κελαηδήματα πουλιών. Ιδιαίτερα τα ενθουσίασε το κελάρυσμα του ποταμού Λόφη που διασχίζει τους Κήπους.
Μετά τη βόλτα μας καθίσαμε στην παιδικά χαρά που βρίσκεται μέσα στους Κήπους. Πρόκειται για μια μεγάλη, αρκετά φροντισμένη, παιδική χαρά, με πολλά και ασφαλή παιχνίδια, καθώς και τραπεζάκια με παγκάκια κάτω από τη φυσική σκιά των δέντρων.
Όλα τα παιδιά χόρτασαν παιχνίδι!
Γνωρίστηκαν με τα παιδιά από το Νηπιαγωγείο Παύλου, συνεργάστηκαν μεταξύ τους και βοηθούσε ο ένας τον άλλον.
Το πολύ παιχνίδι άνοιξε σε όλους την όρεξη κι έτσι κάναμε ένα διάλειμμα για ξεκούραση και φαγητό!
Ήταν η ώρα να απολαύσει ο καθένας το κολατσιό του αλλά κυρίως τα ωραία κεράσματα της μαμάς της Άννας Μαρίας (τυρόπιτα, μπουρεκάκια και φυσικά πίτσα!!!). Την ευχαριστούμε από καρδιάς για την ευγενική προσφορά της!
Οι μικροί μας φίλοι, έφαγαν, δροσίστηκαν με κρύο χυμό και συνέχισαν όλο κέφι και ενέργεια το παιχνίδι τους.
Λίγο πριν αναχωρήσουμε άλλη μία έκπληξη περίμενε τα παιδάκια αλλά και τους μεγάλους (είχαμε τη χαρά να συνοδεύουν και μανούλες στην εκδρομή μας). Η Βασιλική μας-εκπαιδευτικός παράλληλης στήριξης-έφερε και κέρασε παγωτά!
Η ώρα μας πέρασε και έπρεπε να γυρίσουμε στα σχολεία μας…
Μία τελευταία στάση ήταν στο Δημαρχείο Αλιάρτου όπου μας περίμενε μετά από πρόσκλησή του ο Δήμαρχος κ. Γιώργος Αραπίτσας καθώς και ο Αντιδήμαρχος κ. Πέτρος Ζάγκας. Μας υποδέχτηκαν στο γραφείο Δημάρχου με χαρά, μας κέρασαν γλυκάκι και τα παιδιά με τη σειρά μας τραγούδησαν με τις πιο δυνατές φωνές τους για να ευχαριστήσουν για την φιλοξενία!!!
Ήταν μια όμορφη εκδρομή… όλα τα παιδιά έπαιξαν με την καρδιά τους, γέμισαν εικόνες από τη φύση και κατάλαβαν πόσο ωραία είναι η επαφή μας με το φυσικό περιβάλλον!
Ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας τις δασκάλες και τα παιδιά από το Νηπιαγωγείου του Παύλου που δέχθηκαν να οργανώσουμε από κοινού την συγκεκριμένη εκδρομή…
Τα χαμόγελα των μαθητών και των δύο Νηπιαγωγείων ήταν η απόδειξη πως τέτοιες συνεργασίες είναι σημαντικές και απαραίτητες. Δεσμευόμαστε, λοιπόν, πως θα τις συνεχίσουμε και την ερχόμενη χρονιά!!!!
Επίσης ευχαριστούμε θερμά τις μανούλες που συνόδευσαν, την κ. Ρίτσα για τα φαγητά της, την Βασιλική μας για τα παγωτά και φυσικά τον Δήμαρχο και Αντιδήμαρχο Αλιάρτου για το κέρασμα αλλά και τη φιλοξενία τους στους υπέροχους Κήπους Αλιάρτου.