ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΊΤΕ!!!
Αφού γνωρίσαμε δέντρα των δασών μας, σειρά έχουν τα ζώα που ζουν στα ελληνικά δάση.
Έτσι, λοιπόν, στο 3o εργαστήριο, με ιδιαίτερο ενθουσιασμό μιλήσαμε για τα ζώα που κατοικούν στα δάση.
Τα παιδιά θυμήθηκαν τους κατοίκους της βελανιδιάς, όπως τους γνωρίσαμε στο παραμύθι : <<Ποιος άλλος μένει εδώ>>, έκαναν επανάληψη τα ζώα που πέφτουν σε χειμερία νάρκη και επεξεργάστηκαν φωτογραφίες με ζώα που έχουν το σπίτι τους στο δάσος.
Στη συνέχεια, είδαμε μία ενδιαφέρουσα παρουσίαση της Ανθής Ζήση για τα ζώα του δάσους. Σε όλη την ομάδα άρεσαν τόσο οι υπέροχες εικόνες, όσο και τα κείμενα-ποιήματα της παρουσίασης αυτής. Ενδεικτικά παραθέτουμε κάποιες από τις διαφάνειες της παρουσίασης…
Αυτό βέβαια που ενθουσίασε όλα τα παιδιά ήταν το υπέροχο εκπαιδευτικό τραγουδάκι: <<Μαθαίνω τα Ζωάκια του Δάσους >>.
Με αφορμή τα παραπάνω ο καθένας αποφάσισε ποιόν θα ήθελε να συναντήσει στη βόλτα του στο δάσος!
Και τον ζωγράφισε!!!
Σειρά είχε ένα φύλλο εργασίας (χρωματίζω μόνο τα ζώα που ζουν στα δάση της χώρας μου)…
αλλά… και ένα κολλάζ! το κάθε παιδί χρωμάτισε, έκοψε και κόλλησε ζώα σε φωτογραφία με χιονισμένο δάσος!
Το 3ο εργαστήριό μας έκλεισε με το παραμύθι: << Ένας πολύ γλυκός…λύκος! >>, της Λήδας Βαρβαρούση. Το παρακολουθήσαμε διαδικτυακά σε αφήγηση της ίδιας της συγγραφέως! Ακολούθησε συζήτηση για το παρεξηγημένο αυτό ζώο που κινδυνεύει με εξαφάνιση…