2ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ
ΠΕΡΠΑΤΩ ΠΕΡΠΑΤΩ ΜΕΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ…
Στο 2ο εργαστήριό μας θέσαμε ως κύριο στόχο να έρθει η ομάδα μας σε μια πρώτη επαφή με την βιοποικιλότητα του δάσους. Επίσης να αναγνωρίσουν τα παιδιά τους κατοίκους του δάσους (δέντρα, ζώα, φυτά…) και φυσικά να εκτιμήσουν τα δασικά οικοσυστήματα.
Αρχικά, λοιπόν, διαβάσαμε το υπέροχο παραμύθι <<Ποιος άλλος μένει εδώ>> του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καστοριάς.
Με τη βοήθεια του βασικού ήρωα, ενός γλυκού σκίουρου, γνωρίσαμε κάποιους από τους κατοίκους του δάσους! Όπως ο μικρός σκίουρος, έτσι και τα παιδιά έμειναν έκπληκτοι από το πόσοι πολλοί είναι οι κάτοικοι μιας βελανιδιάς!!
Στη συνέχεια ζωγράφισε το κάθε παιδί τη δική του βελανιδιά, με τους ενοίκους που του έκαναν εντύπωση.
Πώς όμως βρίσκουν όλοι αυτοί οι κάτοικοι τόσες πολλές βελανιδιές; Η απορία μας λύθηκε μετά από την παρακολούθηση του διαδικτυακού παραμυθιού με τίτλο << Το μικρό βελανίδι >>.
Με αφορμή το παραμύθι μιλήσαμε για τον κύκλο ζωής της βελανιδιάς και έφτιαξε ο καθένας τον δικό του!
Φυσικά στα ελληνικά δάση δεν υπάρχουν μόνο βελανιδιές αλλά και ένα σωρό άλλα δέντρα. Μέσα από φωτογραφικό υλικό είδαμε αρκετά, άλλα γνωστά και άλλα όχι και τόσο!
Το 2ο εργαστήριο ολοκληρώθηκε με δύο φύλλα εργασίας (ένα γλώσσα κι ένα μαθηματικά): γράφω τα μέρη του δέντρου και μετράω βελανίδια!
Αυτό βέβαια που ενθουσίασε την ομάδα ήταν η χειροτεχνία μας!
Στα δάση βρίσκουμε και τα αγαπημένα μας μανιτάρια, σωστά; Να, λοιπόν, τα δικά μας με χάρτινο πιάτο μιας χρήσης που βάφτηκε και διακοσμήθηκε με χαρά…
Και να το αποτέλεσμα!!!!