17η Νοεμβρίου
ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ!!!
Η ενασχόλησή μας με τον εορτασμό της επετείου για το Πολυτεχνείου ξεκίνησε από μέρες με το πανέμορφο τραγούδι “Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον Τοίχο” το οποίο ζωγράφισε ο καθένας όπως μπορούσε.
Τις επόμενες ημέρες είδαμε φωτογραφικό υλικό και βίντεο των γεγονότων.
Αν και οι έννοιες Δημοκρατία και Δικτατορία είναι πολύ δύσκολες στην κατανόηση για παιδιά νηπιακής ηλικίας, προσπαθήσαμε να τις προσεγγίσουμε μέσα από την ανάγνωση του παραμυθιού “Η Κυρά Δημοκρατία” της Αρμενιάκου Κωνσταντίνας. Στη συνέχεια τα παιδιά ζωγράφισαν την εικόνα που τους έκανε εντύπωση και συμπλήρωσαν ένα ομαδικό κάδρο με τα θετικά της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ και τα αρνητικά της ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ!
Αφού μιλήσαμε για την αξία της ειρήνης και το σύμβολό της-το λευκό περιστέρι-σειρά είχε η χειροτεχνία μας: η παλάμη μας, με λευκή τέμπερα, έγινε περιστέρι και το περιστέρι γαλάζιο πλακάτ!!!
Συμπληρώσαμε και ένα φύλλο εργασίας με λίγα μαθηματικά!!!
Στις 17 Νοεμβρίου, την ημέρα της γιορτής, τα παιδιά έφτιαξαν ένα μεγάλο, ομαδικό πανό με τα συνθήματα ΨΩΜΙ, ΠΑΙΔΕΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ και το στόλισαν με κόκκινα γαρύφαλλα για να τιμήσουν τους φοιτητές του Πολυτεχνείου!
Η γιορτή μας έκλεισε με τραγούδια και χαρά!!!