25 Μαρτίου

Τις τελευταίες μέρες η ενασχόληση μας στο Νηπιαγωγείο αφορά την 25 Μαρτίου και τη διπλή γιορτή που έχουμε . Αφού συζητήσαμε και μάθαμε τι γιορτάζουμε ,διαβάσαμε παραμύθια , είδαμε σχετικές εικόνες και βίντεο για τους ήρωες της επανάστασης και τις μάχες που έδωσαν ,κατασκευάσαμε την ελληνική σημαία και μάθαμε τη σημασία των εννέα λωρίδων , παίξαμε επιδαπέδια παιχνίδια με στόχο την εμπέδωση των πληροφοριών ,τραγουδήσαμε και χορέψαμε .

Αναπαραστήσαμε την εμφάνιση του Άγγελου Γαβριήλ στην Παναγία για να της ανακοινώσει ότι θα γεννήσει τον Χριστό , φτιάξαμε κρίνους και βιτρό της εικόνας του Ευαγγελισμού και απαγγείλαμε και σχετικά ποιήματα .

25 Μαρτίου 25 Μαρτίου 2

25 Μαρτίου 3 25 Μαρτίου 5

Παράταση εγγραφών στα Νηπιαγωγεία

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μαθητών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024 – 2025 παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024

ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Λαογραφικό Μουσείο Καλλιμασιάς

Την Τρίτη 19 Μαρτίου είχαμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε ,μαζί με κάποιες από τις μαμάδες των νηπίων,  το Λαογραφικό Μουσείο Καλλιμασιάς .

Το Λαογραφικό Μουσείο βρίσκεται στο υπόγειο του Γυμνασίου Καλλιμασιάς . Πρόκειται για έναν αρκετά μεγάλο χώρο όπου εκτίθενται αντικείμενα και εργαλεία περισσότερων από τριάντα επαγγελμάτων και δραστηριοτήτων των κατοίκων του νησιού . Τα νήπια είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με αντικείμενα και καταστάσεις άλλων εποχών και με την βοήθεια του κ . Κολλιάρου ( Πρόεδρος του Σωματείου ‘ Φίλοι του Λαογραφικού Μουσείου Καλλιμασιάς ‘) λύθηκαν αρκετές απορίες τους .Στο τέλος συμμετείχαμε και σε ένα διασκεδαστικό παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού για την εμπέδωση του υλικού .

Πριν φύγουμε , είχαμε την ευκαιρία να συγκεντρωθούμε σε μια αίθουσα του Γυμνασίου ώστε ,με τη βοήθεια της Διευθύντριας του Γυμνασίου , κ . Παπαδοπούλου Ελένης , να συμμετέχουμε σε μια συζήτηση και ζωγραφική για τη βία και τις ‘γλώσσες’ της . Έτσι αποφασίσαμε από δω και πέρα να μιλάμε μόνο ‘τη γλώσσα της καμηλοπάρδαλης ‘( ευγενικοί και φιλικοί με όλους ) και όχι ‘την γλώσσα του τσακαλιού ‘ ( επιθετικοί )

Στο τέλος , αφού πήραμε και τις καραμέλες μας υποσχεθήκαμε να τους επισκεφτούμε ξανά.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Κολλιάρο και την κ . Παπαδοπούλου Ελένη .

Απόκριες

Απόκριες ονομάζονται οι τρεις  εβδομάδες πριν από την Καθαρά Δευτέρα ,οπότε και αρχίζει η μεγάλη Σαρακοστή .

Αυτές τις μέρες με τα παιδιά ασχοληθήκαμε με τις κατασκευές μασκών και καπέλων , ακούσαμε και διαβάσαμε σχετικά παραμύθια ( Η ιστορία του αρλεκίνου , οι χρυσές σερπαντίνες , το καρναβάλι των ζώων κ.α ),κόψαμε , κολλήσαμε , είδαμε το καρναβάλι σε άλλες χώρες και σε άλλες περιοχές στην Ελλάδα , χορέψαμε και τραγουδήσαμε .

Και , τέλος ,πριν την Καθαρά Δευτέρα , χορέψαμε , τραγουδήσαμε και φάγαμε στο αποκριάτικο πάρτυ μας .

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς του Νηπιαγωγείου για τις πολλές και νόστιμες λιχουδιές που μας ετοίμασαν .

απόκριες 2        απόκριες 3

απόκριες 4    απόκριες 5

απόκριες

απόκριες 9    απόκριες 10

απόκριες 7απόκριες 8

Σε ποιον ανήκει τούτη η κούκλα

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου μας επισκέφτηκε το ΚΠΕ Ομηρούπολης για την παρουσίαση του θεατροπαιδαγωγικού πρoγράμματος ” Σε ποιόν ανήκει τούτη η κούκλα ” , μια ιστορία δυο διαφορετικών κοριτσιών που διεκδικούσαν μια κούκλα .

Τα παιδιά συμμετείχαν στην ιστορία ,έκαναν διάλογο και ερωτήσεις στις ηθοποιούς και στο τέλος αποφάσισαν και για την τελική έκβαση του παραμυθιού . Είχαν την ευκαιρία να έρθουν αντιμέτωπα με ηθικά διλήμματα , να κρίνουν και τελικά να καταλήξουν σε ορθά συμπεράσματα με βάση την λογική και το συναίσθημα .

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Σπυράκη Σταύρο και τα κορίτσια Εριέττα και Βιργινία για την εξαιρετική παρουσίαση .

κπε

Εγγραφές στα Νηπιαγωγεία

Σας ενημερώνουμε ότι από 1εως 20 Μαρτίου θα πραγματοποιηθούν οι αιτήσεις εγγραφής στα Νηπιαγωγεία . Οι γονείς / κηδεμόνες υποβάλλουν την αίτηση ηλεκτρονικά μέσω της πλατφόρμας  : https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ στην οποία εισέρχονται με τους κωδικούς taxisnet .

Για το σχολικό έτος 2023-2024 εγγράφονται υποχρεωτικά τα παιδιά που έχουν γεννηθεί το 2020.

Αναλυτικά οι οδηγίες στην παρακάτω εγκύκλιο :

Εγγραφές

Η προσκόμιση των δικαιολογητικών για την εγγραφή των παιδιών θα γίνεται κατόπιν ραντεβού ( 12: 00 – 13 : 30 )

Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας καθημερινά στο τηλέφωνο : 22710 52288.

Διάστημα

Ένα θέμα που ενθουσίασε τα παιδιά και ασχοληθήκαμε αρκετό καιρό , ήταν οι πλανήτες και το διάστημα . Είδαμε σχετικό εποπτικό υλικό , διαβάσαμε βιβλία , μάθαμε τα ονόματα των πλανητών και τα βασικά χαρακτηριστικά τους , παίξαμε , τραγουδήσαμε  και τέλος γίναμε κι εμείς αστροναύτες και πήγαμε στο διάστημα .

ΔιάστημαΔιάστημα 2

Διάστημα 3Διάστημα 4

Χειμώνας ( συνέχεια )

Και μέσα στον χειμώνα μια αχτίδα λιακάδας και ελπίδας . Στην αυλή μας άνθισε η αμυγδαλιά και όλοι ενθουσιαστήκαμε . Την παρατηρήσαμε , την αγγίξαμε, μυρίσαμε τα άνθη της , ασχοληθήκαμε με τους μύθους της και τους δραματοποιήσαμε και τέλος την φτιάξαμε και στην τάξη μας και την ‘φάγαμε “.

Αμυγδαλιά 2

Δεν μπορούσαμε όμως και να μην ασχοληθούμε και με την αλκυόνη !!Το πανέμορφο πουλάκι που γεννάει τα αυγά του μέσα στον χειμώνα .Είδαμε τον σχετικό μύθο , τον δραματοποιήσαμε, μάθαμε τα σχετικά αινίγματα και φτιάξαμε κι εμείς τις δικές μας αλκυόνες .

ΑλκυόνηΑλκυόνη 2

Χειμώνας

Με την αλλαγή της εποχής και την είσοδο μας στον χειμώνα ,μικροί και μεγάλοι ανυπομονούμε να χιονίσει . Επειδή όμως δεν έριξε ούτε νιφάδα ,εμείς στο Νηπιαγωγείο φέραμε μόνοι μας το χιόνι . Κάναμε πειράματα για να δημιουργήσουμε χιόνι ( με σόδα και αφρό ξυρίσματος ) ,είδαμε εικόνες με χιόνι και φανταστήκαμε ότι είμαστε κι εμείς  εκεί και τέλος ασχοληθήκαμε και με τα αθλήματα του χιονιού ( αφού πρώτα μάθαμε πώς να περπατάμε στο χιόνι και να αφήνουμε το απότύπωμά μας )

Χειμώνας