Καλώς μας ήρθες Μάη! Ευκαιρία να μιλήσουμε για το γράμμα Μμ. Παρακολουθήστε το βίντεο της εκπαιδευτικής σειράς ” Ένα γράμμα μια ιστορία, για την μικρή μαϊμού.
Συζητήστε με τα παιδιά για τις λέξεις που άκουσαν στο βίντεο και αρχίζουν από Μμ (βοηθήστε τα με κατάλληλες ερωτήσεις). Ας παίξουμε τώρα κι ένα παιχνίδι με το γράμμα Μμ (κλικ στο παιχνίδι, κλικ στις λήψεις, άνοιγμα με powerpoint και είστε έτοιμοι να παίξετε).
Ας θυμηθούμε όμως και πως γράφετε το γράμμα Μμ παρακολουθώντας το βίντεο που ακολουθεί.
Ζητήστε από τα παιδιά να γράψουν μόνα τους όπως μπορούν το γράμμα Μμ και να ζωγραφίσουν κάτι που αρχίζει από Μμ. Για όσους θέλουν και μπορούν ακολουθεί και ένα φύλλο εργασίας.
Ας ακούσουμε και το παιχνιδιάρικο τραγούδι για την μαϊμού:
Ας κάνουμε και μία επανάληψη των αριθμών από το 0 έως το 5 με τη βοήθεια του τραγουδιού 5 μαϊμουδίτσες. Ζητήστε από τα παιδιά να γράψουν τους αριθμούς που άκουσαν στο τραγούδι. Επίσης ζητάμε από τα παιδιά να ανέβουν τα σκαλιά μετρώντας με τα δαχτυλάκια τους από το 1 έως το 5, και μετά να τα κατέβουν μετρώντας από το 5 μέχρι το 1 με τα δαχτυλάκια τους.
Ας παίξουμε και ένα παιχνίδι μνήμης με μαϊμουδίτσες
και ένα παζλ