Αρχείο ημέρας 11 Ιουλίου 2023

Ιούλιος 2023

Καλό Καλοκαίρι!

Ένα ταξίδι ήταν και η φετινή σχολική χρονιά!

Μάθαμε να παίζουμε, να μοιραζόμαστε, να βοηθάμε, να μαλώνουμε, να εκφραζόμαστε, να ακούμε

και κυρίως να αγαπάμε και να αποδεχόμαστε τον άλλον όπως είναι!

Ένα ταξίδι που στόχο είχε να φτιάξουμε έναν καινούργιο κόσμο

όπως μόνο τα παιδιά μπορούν.

Καλή συνέχεια στα ταξίδια μας!

Καλό καλοκαίρι

Γιορτή λήξης σχολικού έτους 2022-2023

Γιορτή στην αυλή του σχολείου μας για την λήξη του σχολείου. Είμασταν όλοι εκεί παιδιά, εκπαιδευτικοί και γονείς και διασκεδάσαμε με τον animater  & comedian magician Μαρμέλο.

Μετάβαση στο Δημοτικό Σχολείο

Λίγο πριν κλείσει η σχολική χρονιά κάναμε μια πρώτη γνωριμία με το δημοτικό σχολείο.

Είπαμε τι γνωρίζουμε για το δημοτικό από προσωπικά βιώματα, αντλήσαμε πληροφορίες από το διαδίκτυο, συνομιλήσαμε με παιδιά της πρώτης δημοτικού και ζωγραφίσαμε.

Διατροφολόγος στο σχολείο μας

Μετά από πρόταση του συλλόγου γονέων επισκέφτηκε το σχολείο μας η διατροφολόγος – διαιτολόγος κ. Κουρτίδου Σοφία και μας μίλησε για την αξία της υγιεινής διατροφής.

ΜΕΛΙ το θαύμα της φύσης

Οι Μικροί Ήρωες επισκέφτηκαν το σχολείο μας και έφεραν μαζί τους όλα όσα χρειαζόμαστε για να μάθουμε για το μέλι.

Γνωρίσαμε τη διαδικασία παραγωγής του μελιού, τις κηρήθρες, πως κόβουν το κερί, πως γίνεται ο τρύγος του μελιού  με τη βοήθεια ειδικών χειροκίνητων μηχανημάτων και γευτήκαμε αληθινή κηρήθρα και διάφορα είδη μελιού!

Όση ώρα οι φίλοι μας μαθαίνανε μέσα στην τάξη οι υπόλοιποι με καθοδήγηση καθηγητή  φυσικής αγωγής κάναμε  αθλητικές δραστηριότητες στην αυλή του σχολείου μας!