ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ 2024

Τo Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου ξεκίνησε την λειτουργία του τον Ιούλιο του 2016 υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ITE) και πιο συγκεκριμένα του Ινστιτούτου Πληροφορικής. Είναι επίσημος εκπρόσωπος στην Ελλάδα των Πανευρωπαϊκών Οργανισμών INSAFE /INHOPE που χαράσσουν την ευρωπαϊκή στρατηγική για ένα ασφαλές και ποιοτικό διαδίκτυο καθώς και ο αναγνωρισμένος εκπρόσωπος της Ελλάδας στο Expert Group on Saf-er Internet for Children της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Η ημέρα ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο εορτάζεται κάθε χρόνο τη 2η ημέρα της 2ης εβδομάδας του Φεβρουαρίου, με τη διενέργεια διαγωνισμού. Όποιο σχολείο επιθυμεί, αφού επεξεργαστεί το θέμα του διαγωνισμού με το υλικό που προσφέρει η πλατφόρμα του οργανισμού, μπορεί να λάβει μέρος στο διαγωνισμό. Όλες οι συμμετοχές παρουσιάζονται την Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο διαδίκτυο.

Φέτος, η ημέρα αυτή εορτάστηκε την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024.

Η συμμετοχή του Νηπιαγωγείου Πλαγιάς στο διαγωνισμό, μετά από επεξεργασία του θέματος στην τάξη:

ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Κάθε μαθητής έφτιαξε το δικό του tablet, με το οποίο αναζήτησε ευγενικές λέξεις.

Έπαινος μαθητών

Έπαινος που λάβαμε από τον οργανισμό για κάθε μαθητή χωριστά.

Έπαινος Νηπιαγωγείου

Έπαινος που λάβαμε από τον οργανισμό για τη συμμετοχή του Νηπιαγωγείου στον διαγωνισμό.