“Let’s make a better world”- Global project. 1st activity “In which world do you want to live? Green or Grey?”

Το ολοήμερο τμήμα συμμετέχει τη φετινή χρονιά στο παγκόσμιο πρόγραμμα του φορέα Global School Allince με τίτλο: “Let’s make our world better”

Αφού παρουσιάσαμε την πόλη μας & το σχολείο μας στα υπόλοιπα σχολεία- εταίρους-   Let’s make a better school! (padlet.com)

είχαμε την πρώτη μας αποστολή…..

Το θέμα της ήταν: “In which world i would like to live? green or grey;”

Τα παιδιά είδαν κατασκευές, προτάσεις & αφίσες των άλλων σχολείων & συζητήσαμε πως επηρεάζει το περιβάλλον που ζούμε την καθημερινότητά μας, την υγεία μας, τη διάθεσή μας, αλλά και πως επηρεάζει η δική μας συμπεριφορά το περιβάλλον, το σχολείο μας, τον τόπο μας & στο τέλος τον πλανήτη μας.

Αποφασίσαμε να ζούμε σε ένα “πράσινο κόσμο” και να γίνουμε προστάτες του πλανήτη μας.

Για τη συγκεκριμένη δράση φτιάξαμε μία αφίσα που την ονόμασαν “κηπουρόδεντρο”, κολλήσαμε καδράκια με δέντρα έφτιαξαν τα παιδιά με την τεχνική του κολλάζ & φωτογραφίες από τις ενασχολήσεις μας στο σχολικό λαχανόκηπο & στο κομποστοποιητή.

lets go green

Στο σύνδεσμο που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε τις δράσεις των σχολείων για αυτή την αποστολή.

In which world i would like to live ?Green or Grey? (padlet.com)