Πρόγραμμα σχολικής Κομποστοποίησης

Αγαπητοί γονείς,

από τις αρχές Δεκεμβρίου εγκαταστήσαμε στην αυλή του σχολείου μας κάδο κομποστοποίησης  με σκοπό καθ’ όλη τη διάρκεια της  χρονιάς να λειτουργήσει πρόγραμμα ανακύκλωσης οργανικών υλικών.  Στόχος της δράσης μας είναι η ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των μαθητών/τριών για τη διαδικασία της κομποστοποίησης και τα οφέλη της ως προς τη  μείωση των απορριμμάτων που καταλήγουν στους ΧΥΤΑ. Η υιοθέτηση καθημερινών, βιωματικών πρακτικών ενισχύει την ορθή περιβαλλοντική συμπεριφορά και τη δημιουργία μας γενιάς ενεργών πολιτών.

Η διαδικασία παρατήρησης & συμμετοχής των μαθητών/τριών στη μετατροπή οργανικών υπολειμμάτων σε compost, είναι μέρος του προγράμματος «αειφόρο σχολείο» και του σχεδίου δράσης αυτοαξιολόγησης «διαλογή ανακυκλώσιμων υλικών στην πηγή-κομποστοποίηση».

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε πληροφορίες για τον τρόπο λειτουργίας της κομποστοποίησης και τον τρόπο που μπορείτε να συμβάλλετε βοηθώντας τα παιδιά σας να φέρνουν τα κατάλληλα υλικά.

Ο σύλλογος διδασκόντων