Διαγωνισμός ρομποτικής 2023

Με χαρά σας ανακοινώνουμε την ολοκλήρωση της συμμετοχής μας στον διαγωνισμό ρομποτικής WRO Hellas!

Προετοιμασία Smart City

Η Πόλη που Ονειρεύομαι και η περιήγηση σε αυτήν δημιουργήθηκε από τους μικρούς μαθητές του Νηπιαγωγείου Εξοχής – Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & STEM 2023 του WROHELLAS.

Η συμμετοχή αυτή έδωσε την ευκαιρία στα (προ)νήπια να οραματιστούν έναν καλύτερο κόσμο αναπτύσσοντας την περιβαλλοντική τους συνείδηση και να προβληματιστούν για την κοινωνία του μέλλοντος.

Επίσης, η εργασία δημιούργησε τις προϋποθέσεις ώστε οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με έννοιες όπως ρομποτική, έξυπνες συσκευές («Internet-of-Things») και γενικότερα τα στοιχεία μιας έξυπνης αλλά και βιώσιμης πόλης («Smart City»).

Τέλος, η δράση είχε επίσης ως στόχο να εισάγουμε τους μικρούς μας μαθητές σε έναν πιο επιστημονικό τρόπο εργασίας και στην αλγοριθμική σκέψη μέσω προγραμματισμού της BeeBot.

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και όλοι μαζί συνέθεσαν την πόλη που ονειρεύονται. Εργάστηκαν στις παρακάτω τέσσερις κατηγορίες:

• Ιδεόγραμμα – Προετοιμασία
  • Δημιουργία μακέτας
  • Ξενάγηση από μαθητές στην έξυπνη πόλη
  • Προγραμματισμός της ΒeeΒot

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις προσπάθειες των μαθητών μας!

Ομάδα Α
Ομάδα Β