Ανακοίνωση – Πρόσκληση !

Την Δευτέρα 24 Μαρτίου 2014 , και ώρα 9.30 π.μ θα πραγματοποιηθεί η γιορτή του Νηπιαγωγείου Ελαφονήσου για την επέτειο της 25ης Μαρτίου , μαζί με το Δημοτικό σχολείο Ελαφονήσου , στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου , με απαγγελία ποιημάτων , πολλά τραγούδια και μικρά θεατρικά δρώμενα , και την Τρίτη 25 Μαρτίου 2014 , θα πραγματοποιηθεί εκκλησιασμός , κατάθεση στεφάνων από όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης (Νηπιαγωγείο , Δημοτικό και Γυμνάσιο ) και τέλος , θα ακολουθήσει παρέλαση ! Σας περιμένουμε όλους κοντά μας , για να τιμήσουμε με τον δικό μας τρόπο την ξεχωριστή αυτή ημέρα για την Ελλάδα !

25Martiou

25η Μαρτίου – Διπλή γιορτή !

Όλη αυτή την εβδομάδα που διανύουμε , ασχολούμαστε στο Νηπιαγωγείο μας με την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου και τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου , και προετοιμαζόμαστε για την μικρή γιορτούλα μας ! Μιλήσαμε για τα ιστορικά γεγονότα , διαβάσαμε για τους ήρωες μας , την ζωή τους και τον αγώνα τους κατά την Επανάσταση , είδαμε τι φορούσαν τότε (φουστανέλα , φέσι , τσαρούχι ) , είδαμε πολλές εικόνες απο βιβλία και τις σχολιάσαμε , μιλήσαμε για τις χώρες (Ελλάδα-Τουρκία ) και είδαμε την σημαία της καθεμίας , διαβάσαμε την εξαιρετική ιστορία της Ευγενείας Φακίνου “Τα ελληνάκια” , ιστορία που μιλάει για τον τρόπο ζωής 2 παιδιών κατά την περίοδο της Τουρκοκρατίας . Επίσης , μιλήσαμε για την μάχη απο την θάλασσα και τις ναυμαχίες καθώς και για τον καθοριστικό ρόλο των γυναικών στον αγώνα . Ακόμη , OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA μιλήσαμε και για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου , και ασχοληθήκαμε με πολλά έργα τέχνης και πίνακες ζωγραφικής για τα 2 αυτά θέματα ! Ζωγραφίσαμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου , όπως εμείς τον φανταζόμαστε εμπνεόμενοι απο πίνακες ζωγραφικής και φτιάξαμε το δικό μας τσαρούχι , ένα υπέροχο στεφανάκι με εικόνες των ηρώων μας και ένα ωραίο καδράκι με τον Ευαγγελισμό της θεοτόκου !