Λογοθεραπεία

Στο σχολείο μας ο λογοθεραπευτής ασχολείται με την αξιολόγηση και την αποκατάσταση διαταραχών της επικοινωνίας, του λόγου και της σίτισης των μικρών μας μαθητών.

Αρχικά αξιολογούνται οι ικανότητες επικοινωνίας και λόγου του κάθε μαθητή και στη συνέχεια πραγματοποιείται ο σχεδιασμός των προγραμμάτων παρέμβασης, τα οποία είναι εξατομικευμένα και προσαρμοσμένα στις επικοινωνιακές ανάγκες τους. Τα προγράμματα παρέμβασης εφαρμόζονται σε ατομικές συνεδρίες και εντός των τάξεων, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς.

Ο λογοθεραπευτής έχει άμεση συνεργασία με όλες τις ειδικότητες της διεπιστημονικής ομάδας καθώς και με τις οικογένειες των μαθητών. Ενημερώνεται για τις θεραπείες που λαμβάνουν οι μαθητές εκτός του σχολικού πλαισίου και με τη σειρά του ενημερώνει και συνεργάζεται με τους εξωτερικούς θεραπευτές.