Εργοθεραπεία

Στο σχολείο μας ο εργοθεραπευτής αξιολογεί τις αναπτυξιακές, λειτουργικές και αισθητικοκινητικές δεξιότητες των μαθητών. Προσδιορίζει τις ανάγκες των μαθητών και  καθορίζει τους στόχους αποκατάστασης των διαφόρων δεξιοτήτων μέσω σκόπιμων δραστηριοτήτων (κινητικών, αντιληπτικών, κ.α.) που βοηθούν το μαθητή-τρια στη σχολική και κοινωνική προσαρμογή. Επιπλέον ο εργοθεραπευτής παρακολουθεί και εξετάζει περιοδικά την ανάπτυξη των δεξιοτήτων των μαθητών και ενημερώνει τους γονείς για την εξέλιξή τους και για το πρόγραμμα εργοθεραπείας που εφαρμόζει. Δίνει τις απαραίτητες συμβουλές, προκειμένου να έχει ο μαθητής την καλύτερη υποστήριξη στο σπίτι.

Ο έγκαιρος εντοπισμός των δυσκολιών και η πρώιμη παρέμβαση μειώνει τις μαθησιακές αδυναμίες και τα προβλήματα συμπεριφοράς, βελτιώνει την κοινωνικοποίηση και εξασφαλίζει στα παιδιά με κινητικές και αναπτυξιακές δυσκολίες, καλύτερη ποιότητα ζωής. Τα παιδιά γίνονται πιο λειτουργικά μέσα από την εκπαίδευση και εντάσσονται ομαλότερα στο κοινωνικό και σχολικό πλαίσιο.

Η Εργοθεραπεία στοχεύει με την πρώιμη παρέμβαση στους εξής τομείς:

• Βελτίωση αισθητικοκινητικών δεξιοτήτων (αδρή και λεπτή κίνηση, οπτικοκινητικός συντονισμός κ.α.)
  • Παιχνίδι και ελεύθερος χρόνος
  • Δραστηριότητες Καθημερινής Ζωής
  • Κοινωνική ανάπτυξη
  • Εκπαίδευση και συμβουλευτική γονέων στο σπίτι