Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό

Το έργο του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού  είναι η υποστήριξη και η φροντίδα των παιδιών στις σχολικές μονάδες Α’βάθμιας και Β’βαθμιας εκπαίδευσης.

Υποβοηθά τους μαθητές στις βασικές τους ανάγκες, όπως στη χρήση τουαλέτας, ατομικής υγιεινής, καθαριότητας, σίτισης και γενικότερα σε ότι αφορά την αυτοεξυπηρέτησή τους. Εφαρμόζει και ακολουθεί προγράμματα εκπαίδευσης με στόχο τη βελτιστοποίηση της αυτονομίας των παιδιών , τόσο στην τουαλέτα όσο και στη σίτιση με εξατομικευμένα προγράμματα και παράλληλα συνεργάζεται με το Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό (Εργοθεραπευτή-τρια, Λογοθεραπευτή-τρια, Σχολικό νοσηλευτή-τρια, Φυσικοθεραπευτή-τρια). Έπειτα από συννενόηση με τον/την Διευθυντή /τρια, επικοινωνεί με τους γονείς , προκειμένου να ενημερώσει για την εξέλιξη και τα θέματα διαβίωσης των παιδιών στο σχολικό πλαίσιο αλλά και να προτείνει τρόπους στήριξης και φροντίδας στο σπίτι.

Συνεργάζεται με τον/την εκπαιδευτικό της τάξης και σε συνεννόηση μαζί του , απασχολεί δημιουργικά και ενθαρρύνει τους μαθητές με δραστηριότητες  εντός και εκτός τάξης, ακολουθώντας το ημερήσιο πρόγραμμα.

EBP