Είμαστε στην σαρακοστή και γι αυτό τον λόγο αφού μιλήσαμε για την κυρία Σαρακοστή…βάλαμε στην πρωινή μας ρουτίνα το τραγούδι της κ Σαρακοστής…
και φυσικά ετοιμάσαμε ένα γνωστό νηστίσιμο γλυκό…χαλβά σιμιγδαλένιο…!
Υλικά:
Για το σιρόπι:
4 κούπες τσαγιού νερό
3 κούπες τσαγιού ζάχαρη
1 ξύλο κανέλας
Για τον χαλβά:
2 κούπες τσαγιού σιμιγδάλι χονδρό
1 κούπα τσαγιού ελαιόλαδο
150γρ. αμύγδαλα ξεφλουδισμένα
Κανέλα για το σερβίρισμα…!!!
τις επόμενες μέρες και κοντεύοντας στις διακοπές του Πάσχα…μιλήσαμε για το έθιμο του βαψίματος των αυγών και φυσικά παίξαμε ένα παιχνίδι με τα αυγά…μαζί με τους φίλους μας του Δημοτικού…φτιάξαμε φωλίτσες και ανακαλύψαμε ότι δεν είναι ίδια όλα τα αυγά…αλλά είναι μεγάλα…αλλά μεσαία…άλλα μικρά…και είδαμε ότι τα αυγά δεν τα γεννάνε μόνο οι κότες αλλά και άλλα είδη πουλιών…για ρίξτε και σεις μια ματιά…
την τελευταία βδομάδα πριν κλείσουμε φτιάξαμε με τους φίλους μας από την συνεκπαίδευση …λαζαράκια θέλοντας να τιμήσουμε το έθιμο…όμως είπαμε να πρωτοτυπήσουμε και έτσι τα φτιάξαμε όχι με ζυμάρι αλλά με φίλτρο του καφέ…
διαβάσαμε κ ένα βιβλίο με τα θαύματα του Χριστού..και φυσικά είπαμε τα κάλαντα του Λαζάρου όλοι μαζί..
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ !!! ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ !!! ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ…!!