ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ STARLAB ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ!
Σήμερα οι μαθητές μας υποδέχτηκαν το Φορητό Πλανητάριο Θεσσαλονίκης Starlab και είχαν την ευκαιρία να εισαχθούν στον κόσμο της Αστρονομίας και να αποκτήσουν τις σχετικές βασικές γνώσεις.
Το StarLab είναι ένα κινητό πλανητάριο το οποίο χρησιμοποιείται στις Η.Π.Α. όπου κατασκευάζεται, καθώς και σε περισσότερες από 30 χώρες του κόσμου ως μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος σε σχολεία της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Θέματα που προβλήθηκαν είναι τα εξής:
- Αστερισμοί & Ελληνική Μυθολογία
- Αστρικό Πεδίο
- Προσομοίωση του Έναστρου Ουρανού
- Αναγνώριση Αστερισμών
- Περιήγηση στο Διάστημα
- Ηλιακό Σύστημα
- Ο Γαλαξίας μας
- Αντικείμενα Βαθέος Ουρανού (νεφελώματα, αστρικά σμήνη, γαλαξίες)
- Διαστημικές Αποστολές – Το στίγμα του Ανθρώπου στο Διάστημα
Η παρουσίαση που πραγματοποιήθηκε ήταν ζωντανή και διαδραστική (όχι απλή προβολή ταινίας) και έγινε από δύο επιστήμονες Φυσικούς με μεταπτυχιακές σπουδές στην Αστρονομία. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί μας υπέβαλαν τις ερωτήσεις τους και εντυπωσιάστηκαν από όσα είδαν και άκουσαν!
Στο τέλος έλαβαν για δώρο μία αφίσα με το πλανητικό σύστημα για το δωμάτιο τους! Φυσικά δεν γινόταν να μη ζωγραφίσουμε ότι μας έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση από τη διαδραστική αυτή παρουσίαση όταν επιστρέψαμε στην τάξη μας!