ΚΑΛΕΣ ΑΠΟΚΡΙΕΣ!

326856392 576579054126176 7826295954238630572 n

Έφτασε λοιπόν και η αγαπημένη περίοδος της Αποκριάς την οποία και υποδεχόμαστε με χαρά στο Νηπιαγωγείο μας!

Απόκριες ονομάζονται οι τρεις εβδομάδες πριν από την Καθαρά Δευτέρα οπότε και αρχίζει η Μεγάλη Σαρακοστή. Ταυτίζονται με την περίοδο του Τριωδίου, μια κινητή περίοδο στην Ορθόδοξη Χριστιανική παράδοση από την Κυριακή του Τελώνου και του Φαρισαίου μέχρι την Κυριακή της Τυροφάγου ή Τυρινής. Από την μερα που αρχίζει το τριωδιο μέχρι και την καθαρά Δευτέρα είναι ιδιαίτερες μέρες διότι συμβολίζουν τον ερχομό της άνοιξης και τη προετοιμασία των ανθρώπων στο Πάσχα των παθών.

Τις μέρες αυτές λαμβάνει χώρα το έθιμο του γλεντιού, της ψυχαγωγίας και του «μασκαρέματος», της μεταμφίεσης, που έχει τις ρίζες του στα Κρόνια «Λουπερκάλια» και «Σατουρνάλια» και στις αρχαιότερες «Διονυσιακές γιορτές» των Ελλήνων, όπου οι άνθρωποι μεταμφιέζονταν, χόρευαν, τραγουδούσαν πίνοντας κρασί και το κέφι κορυφωνόταν προς τιμή του Διόνυσου.

Αγοράζοντας μια αποκριάτικη στολή ή φτιάχνοντας μια αυτοσχέδια για το παιδί, του δίνουμε τη δυνατότητα να υποδυθεί κάποιο ρόλο. Και αυτό είναι πολύ σημαντικό, δεδομένου ότι τα παιδιά υποδύονται πολύ συχνά ρόλους στο ελεύθερο παιχνίδι τους ήδη από την προσχολική ηλικία.  Ακόμη καλύτερο είναι να φτιάξουμε μαζί με το παιδί μια στολή, μια μάσκα ή ό,τι άλλο χρειάζεται για να τροφοδοτήσουμε τη φαντασία του και τη δημιουργικότητα του αυτή την περίοδο. Τα παιδιά χαίρονται ιδιαίτερα την όλη διαδικασία και εκτιμούν περισσότερο το αποτέλεσμα της συνεργατικής δουλειάς.
Κάτι τέτοιο πραγματοποιήθηκε και σήμερα στο Νηπιαγωγείο  μας ! Γνωρίσαμε τους Ινδιάνους μέσω κατάλληλου εποπτικού υλικού, ακούσαμε την ιδιαίτερη μουσική τους, ντυθήκαμε Ινδιάνοι φτιάχνοντας μόνοι μας τις στολές μας, βάψαμε τα πρόσωπα μας με τη βοήθεια της κας Ευσταθιάδου, μητέρας μαθητή μας, ζωγραφίσαμε, χορέψαμε και διασκεδάσαμε πολύ!
327297443 552425420283618 1596906950375146967 n
Καλές Απόκριες σε όλους!
Πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82