Ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

326537869 587138493232757 7872194007766747255 n

Εθελοντισμός σημαίνει αγάπη και προσφορά…
και ποιος ξέρει καλύτερα για την αγάπη ,
από τα ίδια τα παιδιά;

Από την πρώτη ημέρα λειτουργίας και καθημερινά το νηπιαγωγείο ασχολείται αβίαστα με τον εθελοντισμό.
Από τις μικρές ,καθημερινές δράσεις των μαθητών (βοηθώ πχ τον συμμαθητή μου να βάλει το μπουφάν του ,να πλύνει τα χέρια του, να ολοκληρώσει την εργασία ή το παιχνίδι του κλπ) ,μέχρι την γνωριμία με εθελοντικές οργανώσεις και την συμμετοχή σε εθελοντικές δράσεις, οι μαθητές μας έρχονται σε επαφή την αξία και τις αρχές του εθελοντισμού!!

Στο πλαίσιο ωστόσο του Τρίτου Κύκλου των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με τίτλο “Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση Και Ευθύνη” οι μαθητές μας προσεγγίζουν για τις επόμενες 5 εβδομάδες πιο συστηματικά την έννοια του ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ μέσω οργανωμένων δράσεων και κατάλληλων ερεθισμάτων προσαρμοσμένων πάντα στο επίπεδο ανάπτυξης τους ,προκειμένου να ανακαλύψουν την ουσία του και τις προεκτάσεις του διαμορφώνοντας υγιείς στάσεις ως ενεργοί και ευσυνείδητοι πολίτες του αύριο.