Πρόγραμμα ομαλής μετάβασης στο Δημοτικό

Αυτές τις μέρες όπως είθισται πριν τη λήξη του σχολικού έτους, στο Νηπιαγωγείο μας πραγματοποιήσαμε το πρόγραμμα ομαλής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο. Σκοπός του προγράμματος αυτού είναι η εξοικείωση των νηπίων με το περιβάλλον του Δημοτικού που θα φοιτήσουν ώστε να ενταχθούν πιο ¨ εύκολα¨ στο καινούριο τους σχολείο. Αφού ανιχνεύσαμε τι γνωρίζουν τα παιδιά από αδέρφια τους και φίλους τους για το Δημοτικό, είδαμε φωτογραφίες στο διαδίκτυο των σχολείων που θα φοιτήσουν, πήραμε στα χέρια μας τα βιβλία της Α ΄ τάξης, οργανώσαμε επισκέψεις σε συνεργασία με τις δασκάλες της Α τάξης και τους Διευθυντές των σχολείων που επισκεφτήκαμε. Τα Δημοτικά σχολεία που επισκεφτήκαμε ήταν το 1ο , 2ο , 15ο και Ειδικό Δημοτικό σχολείο με την ομάδα παιδιών που θα φοιτήσουν σε καθένα από αυτά.

Μας υποδέχτηκαν οι Διευθυντές των Δημοτικών σχολείων όπου μας μίλησαν και επισκεφτήκαμε τα τμήματα της Α΄ Τάξης όπου  καθίσαμε στα θρανία , συζητήσαμε με τις δασκάλες και τα παιδιά , τραγουδήσαμε, ανταλλάξαμε δώρα και μας κέρασαν. Επισκεφτήκαμε  διάφορους  χώρους των σχολείων και καθίσαμε να ξεκουραστούμε και να παρατηρήσουμε την αυλή όπου θα παίζουμε με τη νέα σχολική χρονιά.

1ο Δημοτικό Σχολείο

1 δσχ 1 δσχ 1 βιβλιο 1 χαρισμα κολαζ 31δσχ 3

ολοι

2ο Δημοτικό Σχολείο

2ο δσχ 2ο δσχ 1 κάρτα

καρτες 1

Στο 15ο Δημοτικό Σχολείο

ελενη 3 ελενη 4 ελενη 5ολοι 1κέρασμα

Στο Ειδικό Σχολείο, μάλιστα χάρισαν ένα βιβλίο στον καινούριο μαθητή

ελενη 2ειδικο

παυλος 2

Ευχαριστούμε πολύ τους Διευθυντές των σχολείων όπου επισκεφτήκαμε καθώς και τις δασκάλες των Α΄ Τάξεων για την όμορφη φιλοξενία και συνεργασία, καθώς και για τα κεράσματα.