ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ-6 ΜΑΡΤΙΟΥ

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου γιορτάσαμε στο νηπιαγωγείο μας την Ημέρα κατά της σχολικής βίας.  Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying) χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια κατάσταση, κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά, με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.

Παρακολουθήσαμε βιντεάκια για τον σχολικό εκφοβισμό, προβληματιστήκαμε και εκφράσαμε  τις απόψεις μας.

Κατανοήσαμε  τι μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε αν εμπλακούμε σε κάποια μορφή σχολικής βίας.

μιλα τωρα

Κάναμε τη αφίσα μας με το σύνθημα ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ με διάφορα υλικά

μιλα

Με αφορμή το βιβλίο του Γιώργου Μαρίνου ¨Ιστορίες του κλόουν, το δάκρυ και το χαμόγελο¨ μιλήσαμε για τα συναισθήματα που μπορεί να νιώθει ο κλόουν όταν τον κοροϊδεύουν για το σώμα του ή τα ρούχα του. Όλοι έχουν δικαίωμα να επιλέγουν το κούρεμά τους ή τα ρούχα τους και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τον κοροϊδεύει. Σχεδιάσαμε ένα πρόσωπο του κλόουν που τον κοροϊδεύουν και ένα που είναι χαρούμενος .

ιστοριες εργασία

Και επεξεργαστήκαμε την ιστορία

αρτεμις 1 αρτεμις 5

Σκεφτήκαμε πότε η καρδιά μας  είναι χαρούμενη π.χ. όταν λέμε κάποιον ¨θέλεις να γίνουμε φίλοι¨, πότε πληγώνεται όταν λέμε κάποιον ¨δεν σε έχω φίλο” και πότε πληγώνουμε το σώμα του άλλου όταν χτυπάμε , κλωτσάμε , δαγκώνουμε.

δεσποινα

Αποφασίσαμε πως θέλουμε το σχολείο μας, θέλουμε ένα σχολείο να είμαστε όλοι αγαπημένοι και φίλοι και έγιναν αφίσα οι στόχοι μας

βασω

Κατασκευάσαμε το δέντρο της ΑΓΑΠΗΣ

δεντρο

και ζωγραφίσαμε τις καλές συμπεριφορές

ζωγραφια

Μάθαμε συνθήματα για αυτήν την ημέρα όπως  ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ, ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ , ΝΑΙ ΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ και έγιναν κονκάρδες ώστε να μοιραστούμε τα συνθήματα και έξω από το νηπιαγωγείο.

κονκαρδες κονακαρδα κονκαρδα 1