Εθελοντισμός – Αξία ζωής ανεκτίμητη

αφισες 1αφισες

Την Τετάρτη  28/2/2024 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημαρχείου Δράμας πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική -επιμορφωτική συνάντηση με θέμα « Εθελοντισμός ,αξία ζωής ανεκτίμητη» .Την εκδήλωση αυτή οργάνωσε το 1ο Νηπιαγωγείο Δράμας στο πλαίσιο του σχεδίου Δράσης του που αφορά στον εθελοντισμό ,σε συνεργασία με το 9 ο ,19ο Νηπιαγωγείο και το 1 ο , 2 ο & 15 ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας. Στόχοςντου προγράμματος αυτού ήταν να καλλιεργήσει την έννοια του εθελοντισμού στους γονείς αλλά και στην τοπική κοινότητα . Επίσης επιδιώχθηκε να οικοδομηθούν αρμονικές σχέσεις μεταξύ των σχολείων , των γονέων και των  τοπικών φορέων .
Ομιλητές στην εκδήλωση μας ήταν:
-κ. Χατζηκοσμίδη, Προϊστάμενος Πολιτικής Προστασίας Π.Ε Δράμας,
– κ. Αμπαρτζίδης ,εκπρόσωπος από την Λέσχη Καταδρομέων Ν.
Δράμας,
-κ. Κοντονάσιου ,εκπρόσωπος από τον Ερυθρό Σταυρό Δράμας,
– κ.Τσακμάκη, εκπρόσωπος από το Σωματείο Εθελοντών
ΠΡΟ.Τ.Ε.Κ.Τ.Α,
– κ. Μελισσινός, Υποστράτηγος Ε.Α – εθελοντής

Μας τίμησαν με την παρουσία τους ο αντιδήμαρχος Δράμας κ. Μαυρίδης, ο Διευθυντής Εκπαίδευση κ. Διαλεκτόπουλος και η Σύμβουλος Προσχολικής αγωγής Δράμας κ. Σουρουτζίδου
Πιστεύουμε ότι, η προσπάθεια μας αυτή θα τελεσφορήσει και θα αποτελέσει παράδειγμα για τους μελλοντικούς πολίτες και προσδοκούμε να γίνει θεσμός καλλιεργώντας την εθελοντική συνείδηση σε γονείς και μαθητές. Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους εθελοντικούς φορείς που μας βοήθησαν και μας στήριξαν σε αυτή μας τη δράση .

ομιλητες1 στρατηγος ερυθρος μελισσινοςδιαλεκτοπουλοςμουισιαδου τασουλαολοι

Την εκδήλωσή μας κάλυψε το κανάλι τοπικής εμβέλειας Star Βορείου Ελλάδος    με ρεπορτάζ  και μπορείτε να το παρακολουθήσετε στον σύνδεσμο