Young painters travel the paths of art

Μία από τις βασικές μορφές δημιουργίας και έκφρασης στο Νηπιαγωγείο είναι η Εικαστική Τέχνη. Τα παιδιά σε ένα οργανωμένο περιβάλλον και με την κατάλληλη διδακτική μεθοδολογία, έχουν την ευκαιρία τόσο να γνωρίσουν την Τέχνη όσο και να την παράγουν. Εκπαιδευτικοί και μαθητές αλληλεπιδρούν, ανακαλύπτουν και πειραματίζονται με νέα υλικά, μαθαίνουν διάφορες τεχνικές και τεχνοτροπίες ζωγραφικής και ενθαρρύνονται να επικοινωνήσουν μεταξύ τους, να αναπτύξουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους ή να εκφράσουν τα συναισθήματά τους. Kάθε μορφή Δημιουργίας και Έκφρασης, αν και το παιδί την αντιλαμβάνεται αρχικά ως μέρος του παιχνιδιού του, έχει ένα βαθύτερο σκοπό να το βοηθήσει να εκφραστεί και να καλλιεργήσει την ψυχοκινητική, συναισθηματική και αισθητική του ανάπτυξη. μέσα από κατάλληλες δραστηριότητες διακρίνουν την ομορφιά στη φύση, στο περιβάλλον και στα έργα τέχνης με τα οποία έρχονται σε επαφή… Ο κύριος στόχος αυτού του προγράμματος είναι να γνωρίσουν τη ζωγραφική ως μέσο έκφρασης και να αποκτήσουν δεξιότητες παρατήρησης και κριτικής σκέψης. Να αποτυπώσουν με το δικό τους μοναδικό τρόπο τα έργα γνωστών ζωγράφων χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά και τεχνικές, δίνοντάς τους μια άλλη διάσταση. Να γνωρίσουν ότι η Τέχνη δεν έχει φραγμούς ή ηλικιακούς περιορισμούς, ενώνει ανθρώπους όλων των εθνικοτήτων και με τη σωστή προσέγγιση μπορεί απλά να κατακτηθεί και να αγαπηθεί από τους νέους μαθητές.

Το πρόγραμμα που υλοποιήσαμε ονομάζεται “Young painters travel the paths of art” και συνεργαστήκαμε με σχολεία της Ελλάδας (7ο  Νηπιαγωγείο Μεγάρων, Νηπιαγωγείο Χαροκοπιού, ένα Νηπιαγωγείο της Ρουμανίας και ένα Νηπιαγωγείο της Πορτογαλίας).

Screenshot 20240415 224045 WhatsApp

Το λογότυπό μας

Logo

Κάθε σχολείο θα προσπαθήσει να αποδώσει και τους 5 πίνακες με την τεχνική που έχει επιλέξει. Οι Ζωγράφοι, οι πίνακες και οι τεχνικές που επιλέξαμε.

7ο Νηπιαγωγείο Μεγάρων: Vincent van Gogh- Sunflowers (Ηλιοτρόπια) –  Τεχνική pop art

Νηπιαγωγείο Χαροκοπιού:  Wassily Kandinsky – Τετράγωνα σε ομόκεντρους κύκλους- Τεχνική του κολάζ

Granidita cu P.P nr.15 Sibiū ( Ρουμανία) : Paul Kleé – Castle and Sun- Τεχνική του πουαντιγισμού

Νηπιαγωγείο Δημητσάνας : Piet Montrian – Composition with red, yellow and blue – Τεχνική του μωσαϊκού

Monte da Lua school group ( Πορτογαλία): José de Guimarães – Rei D.Sebastiao – Τεχνική  της γλυπτικής

Τα έργα μας

SUNFLOWERS – VINCENT VAN GOGH ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΑ

kandinsky

Piet Montrian

Piet Montrian Made with PosterMyWall

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΔΗΜΗΤΣΑΝΗΣ

20211008 075049

Από το 1764 ιδρύθηκε στη Δημητσάνα το Φροντιστήριο Ελληνικών Γραμμάτων, γνωστό ως σχολή της Δημητσάνας. Ο χώρος αυτός αποτέλεσε βασικό κέντρο παιδείας της περιοχής. Από τη σχολή της Δημητσάνας αποφοίτησαν 8 πατριάρχες και 70 ιεράρχες, οι οποίοι προετοίμασαν την Ελληνική Επανάσταση του 1821, ανάμεσά τους ο Γρηγόριος ο Ε’, ο Παπαφλέσσας και ο Παλαιών Πατρών Γερμανός.

Στον ιστορικό αυτόν χώρο συστεγάζονται σήμερα το Δημοτικό Σχολείο και το Νηπιαγωγείο Δημητσάνας (κοινή είσοδος, κοινός προαύλιος χώρος). Στο ίδιο κτίριο εδράζεται και η ιστορική Βιβλιοθήκη της Δημητσάνας, στην οποία λειτουργεί και μουσείο, με εθνικά κειμήλια, όπως η λάρνακα με τα οστά του Παλαιών Πατρών Γερμανού, ο οποίος γεννήθηκε στη Δημητσάνα.

Το Σχολείο μας βρίσκεται στο κέντρο της τοπικής κοινότητας δίπλα από το εμβληματικό ρολόι, σήμα κατατεθέν του τόπου, και το Δημαρχείο του Δήμου Γορτυνίας. Απέναντι από το Σχολείο βρίσκεται ο Ιερός Ναός της Αγίας Κυριακής. Το προαύλιο της Σχολικής Μονάδας είναι κοινόχρηστος χώρος με την Εκκλησία και τη Βιβλιοθήκη. Το Σχολείο μας λειτουργεί ως 1/θεσιο και το σχολικό έτος 2021-2022 φοιτούν σε αυτό 6 μαθητές/τριες από τη Δημητσάνα και από τις τοπικές κοινότητες  Ράφτη, Ζυγοβιστίου και Στεμνίτσας.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου