Σχέδιο Δράσης

Σχολικό έτος 2022-2023

Θέμα: «Εργαστήρια Δεξιοτήτων»

Στις Δαφνές, και στο γραφείο συνεδριάσεων του Συλλόγου Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου Δαφνών, σήμερα  12 Σεπτεμβρίου 2022, ημέρα Δευτέρα  και ώρα 11:000, ο Σύλλογος διδασκόντων του Σχολείου, αποτελούμενος από τους:

1) Σκουρβουλιανάκη Ελένη (Προϊσταμένη)

2)  Βούλτεψη Χαριτίνη  (Νηπιαγωγός)

3) Σερμεντζέλη Μαρία  (Νηπιαγωγός),

συνήλθε σε συνεδρίαση, ύστερα από πρόσκληση της Προϊσταμένης, με θέμα ημερήσιας διάταξης:

«Προγραμματισμός – Υλοποίηση της δράσης του Ι.Ε.Π.-Εργαστήρια Δεξιοτήτων»

Ο  Σύλλογος  Διδασκόντων αφού διαπίστωσε ότι βρίσκεται σε απαρτία, ύστερα από διαλογική  συζήτηση  και  λαμβάνοντας  υπόψη:

Τις διατάξεις του άρθρου 54, του Ν. 4807/2021/ΦΕΚ Α 96/11.6.2021: «Θεσμικό πλαίσιο τηλεργασίας, διατάξεις για το ανθρώπινο δυναμικό του δημοσίου τομέα και άλλες επείγουσες ρυθμίσεις».

Την με αριθμ. Πρωτ.94236/ΓΔ4/ ΦΕΚ Β 3567/04.8.2021 Υ.Α.: « Πλαίσιο Προγράμματος Σπουδών για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων όλων των τύπων σχολικών μονάδων, Νηπιαγωγείων, Δημοτικών και των Γυμνασίων»

Την με αριθμ. Πρωτ. 103235/ΓΔ4/ 24-08-2021 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ: «Οδηγίες για την εφαρμογή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων για το σχολικό έτος 2021-2022»,

καθώς επίσης και τη SWOΤ ανάλυση της συγκεκριμένης σχολικής  μονάδας

Αποφασίζει  ομόφωνα:

Όλοι οι  εκπαιδευτικοί και των  δύο τμημάτων :

• να συνεργαστούν  και να συνεισφέρουν συλλογικά    και επιμεριστικά ως προς τον φόρτο εργασίας στάθμισης  του προτεινόμενου εκπαιδευτικού υλικού σύμφωνα με τις ανάγκες των παιδιών
  • να υλοποιήσουν κοινά προγράμματα ώστε να μπορούν να διαμοιραστούν κοινούς προβληματισμούς
  • να αναπτύξουν πνεύμα συνεργασίας μεταξύ των εκπαιδευτικών, των παιδιών και των γονέων.

Για την υλοποίηση των εργαστηρίων δεξιοτήτων, αποφασίστηκαν  οι παρακάτω   θεματικοί άξονες:

• Συγκεκριμένα, αναφορικά με τον πρώτο θεματικό άξονα {ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ}  και τη θεματική ενότητα ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ: ευαισθητοποίηση σε θέματα Κ.Ο.Κ.,  που θα ξεκινήσουμε 11/10/2022 με διάρκεια 5- 7 εβδομάδων, επιλέγουμε το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα:
  •  —ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΤΟ ΑΣΦΑΛΕΣ —-

Θα πραγματοποιηθούν αναπροσαρμογές ανάλογα με το σχολικό πλαίσιο των τμημάτων.

• Αναμένεται να συνεχίσουμε με το θεματικό κύκλο  ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ – ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ και τη θεματική ενότητα Ανακύκλωση από 6/12/2022 με διάρκεια 5-7 εβδομάδες.
  • Στη συνέχεια με το θεματικό κύκλο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ- ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ και τη θεματική ενότητα Οικογένεια από 7 /2/2023 με διάρκεια 5-7 εβδομάδες.
  • Τέλος, θα κλείσουμε με τον θεματικό κύκλο  ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ –ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ  και τη θεματική ενότητα STEM με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Στη γειτονιά του ήλιου».

Βέβαια, καθώς τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων αποτελούν μια δυναμική εκπαιδευτική διαδικασία, η επιλογή του εκπαιδευτικού υλικού θα γίνεται κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς, ανάλογα με την εξέλιξη κάθε θεματικής ενότητας. Η  αξιολόγηση και η ανατροφοδότηση θα είναι συνεχής κατά την διάρκεια παιδαγωγικών συναντήσεων.