Σχέδιο Δράσης

ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ 2023-2024: Αναδιαμόρφωση και ανάπτυξη του σχολικού ιστολογίου – Ηγεσία – Οργάνωση και διοίκηση της σχολικής μονάδας

Ύστερα από συστηματική διερεύνηση επισημάνθηκε έλλειμμα στην ψηφιακή υποδομή του σχολείου για την υποστήριξη εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων και παρεμβάσεων στο πλαίσιο της κοινωνίας της πληροφορίας και της γνώσης. Υπάρχει η αναγκαιότητα να αξιοποιηθούν οι ΤΠΕ για την προβολή της επιστημονικής, κοινωνικής και πολιτισμικής διάστασης του εκπαιδευτικού έργου, την ανάδειξη των καλών πρακτικών και το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία με σύγχρονα εργαλεία και μέσα επικοινωνίας. Το σχολείο διαθέτει από πέρυσι URL ιστολογίου στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, με σχετικά συχνή ενημέρωση, αλλά μέχρι και σήμερα δεν έχει επικοινωνήσει στην οργάνωση και τη διοίκηση του Νηπιαγωγείου. Άρα, οι επιδιωκόμενοι στόχοι της υλοποίησης του σχεδίου δράσης είναι οι εξής:

1. Αναδιαμόρφωση του σχολικού ιστολογίου με σκοπό να επικοινωνήσει την οργάνωση και τη διοίκηση του Νηπιαγωγείου σε ένα ευρύτερο πλαίσιο και να αποτελέσει ταυτόχρονα δίαυλο ενημέρωσης και επικοινωνίας, παρέχοντας συνάμα κατευθύνσεις, αντιπροσωπευτικές δράσεις από την υλοποίηση των δραστηριοτήτων εντός τάξης (ενδεικτικά φωτογραφικά στιγμιότυπα από τις εργασίες των μαθητών και των μαθητριών αλλά και χρήσιμο παιδαγωγικό υλικό).

2. Την προβολή και επικοινωνία των παιδαγωγικών δράσεων του έργου του Νηπιαγωγείου προς την κοινωνία.

3. Την οργάνωση και υποστήριξη της συνεργασίας και επικοινωνίας με άλλα σχολεία (Νηπιαγωγεία και Δημοτικά σχολεία διπλανών περιοχών).

4. Την οργάνωση και την υποστήριξη της συνεργασίας και επικοινωνίας μεταξύ σχολείου, μαθητών και γονέων μέσω του ιστολογίου.

5. Την προβολή του έργου στην κοινωνία.

Αρχικά, δόθηκε ερωτηματολόγιο στους γονείς.

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΑΓΙΑΔΑΣ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΒΛΑΣΙΟΥ:

Υπήρξε σημαντική βοήθεια από την καθηγήτρια πληροφορικής του Δημοτικού Σχολείου Ασπροκκλησίου – Σαγιάδας για τη μορφή και το περιεχόμενο του ιστολογίου, αλλά και τα εργαλεία για την υλοποίησή του.

DSC05008

Πραγματοποιήθηκε κοινή δράση – ενημέρωση γονέων, μαθητών αλλά και εκπαιδευτικών για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου από υπεύθυνο του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Θεσπρωτίας.

viber image 2024 06 05 18 23 40 724 viber image 2024 06 05 18 25 46 297

Υπήρξε τέλος συνεργασία και με όμορα Νηπιαγωγεία.

Το ιστολόγιο του σχολείου βελτιώθηκε, αναβαθμίστηκε και εμπλουτίστηκε μέσα από τη δράση αυτή. Προστέθηκαν νέα πεδία για την επίτευξη μιας ευρείας κατηγοριοποίησης και πιο λειτουργικής περιήγησης και αναζήτησης των αναρτήσεων. Όλα τα άρθρα συνοδεύτηκαν από πλούσιο φωτογραφικό υλικό που προσέφερε ζωντάνια και αμεσότητα. Οι εκπαιδευτικοί συνεργάστηκαν, ξεπέρασαν δυσκολίες και εμπόδια και εξοικειώθηκαν με τις Τ.Π.Ε.. Το υλικό που παρήχθη συνέβαλε στη βελτίωση του ιστολογίου. Οι γονείς συνέβαλαν σημαντικά στη βελτίωση του ιστολογίου κάνοντας τις δικές τους προτάσεις. Οι οικογένεις πλέον έχουν τη δυνατότητα να ενημερώνονται για ό,τι αφορά τη λειτουργία και τις δράσεις του σχολείου και απ’ το ιστολόγιο. Το έργο του σχολείου προβάλλεται στο ευρύτερο κοινό και είναι εύκολα προσβάσιμο στον καθένα. Τέλος, όλα τα εμπλεκόμενα μέρη (εκπαιδευτικοί, γονείς και κηδεμόνες) συνειδητοποίησαν ότι η λειτουργία, οργάνωση και ενημέρωση ενός ιστολογίου είναι σημαντική και μπορεί να επιτευχθεί μόνο με τη γόνιμη συνεργασία μεταξύ τους.

Βρισκόμαστε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο όσον αφορά τη διαχείρηση του ιστολογίου. Παρόλα αυτά κρίνεται απαραίτητη η επιμόρφωση και προς άλλους τομείς, όπως η δημιουργία εκπαιδευτικών βίντεο, η δημιουργία διαδικτυακών παιχνιδιών, η δημιουργία ψηφιακής βιβλιοθήκης κ.ά., ώστε να εμπλουτιστεί το ιστολόγιό μας. Στην επόμενη σχολική χρονιά, όπως κάναμε και κατά τη φετινή, θα εντάξουμε στην 15ωρη ενδοσχολική επιμόρφωση δύο ή τρεις τρίωρες συναντήσεις που θα εστιάσουν στην καλύτερη αξιοποίηση περισσότερων εργαλείων του σχολικού ιστολογίου.

DSC04238 DSC04178 DSC04175