ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ

Την Παρασκευή, 17 Μαΐου 2024 τιμήσαμε στο σχολείο μας τη ΜΗΤΕΡΑ. Λόγω των διακοπών του Πάσχα δεν εορτάσαμε τη συγκεκριμένη ημέρα τη δεύτερη Κυριακή του Μαΐου και έτσι προσκαλέσαμε τις μητέρες των μαθητών και των μαθητριών μας στο σχολείο την πρώτη Παρασκευή αμέσως μετά από τις διακοπές.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τις μητέρες των μαθητών και των μαθητριών μας που αποδέχθηκαν την πρόσκλησή μας και συμμετείχαν στην παρακάτω δράση!

Στην αρχή οι μαθητές/τριες ακούσανε την αφήγηση του παραμυθιού “Μόνο εσένα αγαπώ τόσο πολύ” με τη βοήθεια κάποιων μητέρων, οι οποίες μετέφραζαν την ιστορία από την ελληνική στην τουρκική γλώσσα.

Έπειτα, οι μαθητές και οι μαθήτριες μαζί με τις μητέρες τους κατασκεύασαν ένα χάρτινο γλαστράκι με τουλίπες, δώρο για εκείνες.

Στο τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες προσέφεραν στις μητέρες τους την κατασκευή-γλαστράκι με τουλίπες μαζί με το Δίπλωμα Καλύτερης Μαμάς, το οποίο κατασκεύασαν την προηγούμενη ημέρα.

Η κατασκευή “Δίπλωμα Καλύτερης Μαμάς”

Κατασκευή για τη Γιορτή της Μητέρας και στο μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας