ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΝΩΡΙΜΙΑΣ

«Η αραχνούλα»

Πολύχρω-ΜΩ Αερόστατο, Ραδιοφωνική εκπομπή για παιδιά, Σάββατο και Κυρ.9-10 π.μ. : ΠΑΡΑΜΥΘΙ:Μια μικρή υφάντρα αραχνούλα

Υλικά: ένα κουβάρι μάλλινη κλωστή .

Καθόμαστε σε κύκλο μαζί με τα νήπια. Τυλίγουμε την άκρη της κλωστής στο δάκτυλό μας και λέμε: «Με λένε….. Είμαι μια αραχνούλα, είμαι μοναχούλα και θέλω να αποκτήσω φίλους. Θα απλώσω τον ιστό μου και θα αγκαλιάσω τους φίλους μου». Με τη συνέχεια του κουβαριού τυλίγουμε το δακτυλάκι ενός νηπίου και ρωτάμε: «Θέλεις να γίνουμε φίλοι; Με λένε…… εσένα πως σε λένε;». Συνεχίζουμε με τον ίδιο τρόπο ακόμα τυλίγοντας με την κλωστή του κουβαριού τα δακτυλάκια όλων των παιδιών. Ύστερα παίζουμε με τον ιστό της αράχνης σηκώνοντας τα χέρια μας όλοι μαζί ή κατεβάζοντάς τα.

Τρέχω-τρέχω

Είμαστε σε κύκλο. Ένας στη μέση πλησιάζει κάποιον τραγουδώντας:

Τρέχω τρέχω και καλπάζω
και σε σένα σταματώ
χ
άρισέ μου το όνομα σου
για να το ‘χω φυλαχτό.

Αυτός που το λέει μπαίνει μπροστά, επαναλαμβάνει το τραγούδι και έτσι σχηματίζουμε τρενάκι λέγοντας όλα τα ονόματα.

Προέκταση παιχνιδιού:

Χτυπάμε ρυθμό στο τύμπανο λέγοντας:

«Όταν παίζει η μουσική
πάω εδώ, πάω εκεί
όταν πάψει η μουσική
εκτελώ την εντολή»

Στο σταμάτημα δίνουμε εντολές όπου ακουμπάμε τη μύτη μας, τον ώμο μας ή το χέρι κάποιου άλλου, τον αγκώνα κτλ.

Πολύχρωμα μπαλόνια

μπαλόνια στοκ εικόνες. εικόνα από - 2732684

Σκορπίζουμε τα μπαλόνια στο πάτωμα. Τα μπαλόνια είναι όσα και τα παιδιά και ανά ζεύγη στα χρώματα. Η μουσική ξεκινά και τα παιδιά κινούνται στο χώρο. Όταν σταματήσει η μουσική, τα παιδιά πιάνουν από ένα μπαλόνι και προσπαθούν να βρούνε κάποιο παιδί που κρατά το ίδιο χρώμα μπαλόνι. Μόλις το βρουν…….συστήνονται !!!

Παραλλαγή: Αντί για μπαλόνια σχεδιάζουμε σε διάφορα χρώματα καρδιές που κόβουμε στη μέση και τα παιδιά ψάχνουν να βρουν το ταίρι τους.

Ζάρι γνωριμίας

Φτιάχνουμε ένα ζάρι  με εικόνες όπως το παραπάνω ή συμπληρώνοντας ότι άλλο θέλουμε να μάθουμε για τους μαθητές μας. Έπειτα το δίνουμε σε κάθε παιδί να το ρίξει και μας απαντά ανάλογα με την εικόνα που του τυχαίνει.
Επέκταση: Φτιάχνουμε με τον ίδιο τρόπο ένα ζάρι μίμησης ζώων, όπου τα παιδιά μιμούνται ήχο και κίνηση του εικονιζόμενου κάθε φορά ζώου.
Μπορούμε επίσης να φτιάξουμε έναν τροχό γνωριμίας και να παίξουμε γυρνώντας και απαντώντας στις εικονοερωτήσεις.
Επέκταση: Μπορούμε αξιοποιώντας τον υπολογιστή μας να φτιάξουμε εκεί τον τροχό γνωριμίας.

ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ……ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΒΙΒΛΙΟ

Μερικές ιδέες για βιβλία που μπορείτε να διαβάσετε στα παιδάκια σας αυτές τις πρώτες μέρες του σχολείου.

Ένα ακόμα τρυφερό παραμύθι που θα τους αρέσει πολύ και μπορείτε να τους το διαβάσετε σήμερα το βράδυ, λίγο πριν κοιμηθούν. Πατήστε πάνω στον τίτλο και ο σύνδεσμος θα ανοίξει.

ΤΟ_ΜΑΓΙΚΟ_ΦΙΛΑΚΙ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΤΟΥ MAKE A WISH………TA ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ……ΔΩΣΑΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ……

ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΑΞΙΔΕΨΑΜΕ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!

ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΛΛΟ ΠΙΑ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΣΟΥ ΛΕΩ!!!!

Ο Φεβρουάριος φτάνει στο τέλος του και τα αστεράκια μας ετοιμάζονται να δοθούν ως βραβείο σε όσους δε φοβούνται το σκοτάδι!!!