Αγιασμός 2024-2025- Ενημερωτική συνάντηση

457840592 1232944728122151 372434479263391693 n 1 1

Καλή σχολική χρονιά σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς!!!

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ο αγιασμός του Ν/Γ θα πραγματοποιηθεί στις 8:30 πμ την Τετάρτη 11/9/2024 στον προαύλιο χώρο των σχολείων μας.

Το απόγευμα, την ίδια μέρα και στις 5:00 μμ θα γίνει ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων για την λειτουργία του νηπιαγωγείου. Η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη και τιμή μας.

Η Προϊσταμένη και ο σύλλογος διδασκουσών

Y.Γ. όσοι γονείς δεν έχουν φέρει το ατομικό δελτίο υγείας (ΑΔΥΜ) και το βιβλιάριο εμβολίων του παιδιού παρακαλούνται να τα προσκομίσουν το συντομότερο. Ευχαριστώ

Περιοδικό – Οι Storytrllers της Οικοσυμμαχίας 2023-2024

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ

Έτοιμο και φέτος το περιοδικό μας, αυτή τη φορά με links που οδηγούν στις παρουσιάσεις. Υπάρχουν βέβαια κάποιες δυσκολίες μια που προσπαθούμε να χρησιμοποιούμε free εκδόσεις εργαλείων, όπως κάποια βίντεο που ανοίγουν μόνο με διπλό αριστερό κλικ. Γι αυτό αν το χρησιμοποιήσετε σε blogs ή στα social μπορείτε να πείτε πως λειτουργεί καλύτερα σε υπολογιστές (λαπτοπ ή σταθερούς), όπου ούτως ή αλλιώς θα είναι και πιο εύκολο να διαβαστούν τα κείμενα. Η Αντιγόνη και η Κατερίνα από το 100ο έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν και έχουμε αυτό το τόσο όμορφο αποτέλεσμα!

ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ – ENVIRONMENTAL DAY 2024

To Νηπιαγωγείο Αγίου Κωνσταντίνου , ως γνήσιο Eco School https://www.ecoschools.gr/schools/2th-nipiagogeio-agioy-konstantinoy γιορτάζει την Ημέρα Περιβάλλοντος, με τον σταθερό θεσμό πλέον “Καθαρισμός ακτής από πλαστικά και ενημέρωση για τη θάλασσα”, σε συνεργσία με τη ΛΙΜΕΝΙΚΗ ΑΡΧΗ ΑΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Β’.
Απολογισμός Δράσης και έρευνας Πεδίου επιτυχής, με 6 μεγάλες σακούλες απορριμάτων με μικροπλαστικά…………..!!!!!!!!!!!!!!!
Εκπαιδεύοντας τους πολίτες του αύριο…!

Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ! THE BLUE PROJECT

Ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία της τροχαίας (Α’ Τμήμα Τροχαίας Αυτοκινητοδρόμων ΠΑΘΕ Φθιώτιδας)
για τη διασφάληση ασφαλούς διέλευσης και πορείας πρός τη θάλασσα και τους αγαπημένους γονείς που είναι πάντα στο πλευρό μας!!

Ευχαριστούμε πολύ και τη χορηγό της δράσης SANITAS GREECE και ιδιαίτερα την κ. Elena Giannouli και την κ. Vassou Anagnostopoulou για τα όμορφα μπλουζάκια και καπέλα αλλά και τις βιωδιασπόμενες σακούλες.
#TheBlueProject #SaveOurSeas #GreeningFoundation for Environmental Education #FEE #ECOSCHOOLS #NipAgKonst #SanitasGreece #OlaMporounNaGinounKalutera #worldenvironmentday

Global Action Days 2024

Taking action!!!
#GlobalActionDays2024
Kindergarten of Agios Konstantinos, Fth, Greece, as a member of #EcoSchools always trying to make a positive impact on our planet, because earth is our home!!!

🌍🐦🌱🥕💚📣🌍🐦🌱💚📢🌍🐦🌱💚📣🌍🐦

#MyActionsMatter #GlobalActionDays #GreeningEducation #GenerationRestoration #FEE #nipAgKonst

FB IMG 1714594356783 FB IMG 1714594359840 FB IMG 1714594362839 FB IMG 1714594365872 FB IMG 1714594368954 FB IMG 1714594372735

Περιβαλλοντική Δράση – Helmepa Junior Κυκλική Οικονομία

Σήμερα 25/04/2024 το πρωί πραγματοποιήθηκε συνεργατικός καθαρισμός ακτής στη θέση #ΠαραλίαΚαζαντζίδη . Με ιδιαίτερη ευαισθησία σε περιβαλλοντικά θέματα, τα παιδιά του Νηπιαγωγείο Αγίου Κωνσταντίνου & του Δημοτικό Σχολείο Αγίου Κωνσταντίνου καθώς επίσης και ο περιβαλλοντικός συλλόγος του τόπου μας Επικνημίδιος Λοκρός συνέλεξαν περίπου 20 σακούλες μικροπλαστικών αποβλήτων.Σύμμαχοί μας πάντα και οι γονείς. Δυστυχώς ήταν μια πολύ απειλητική χρονιά για τη θάλασσα και το θαλάσσιο οικοσύστημα!
Ας δημιουργήσουμε ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας.
Η γη 🌎 είναι το σπίτι μας!!!Εκπαιδευτικές δράσεις:”Παιδική HELMEPA” με τίτλο “Η θάλασσα είναι ζωή” & αφίσες για τον διαγωνισμό ζωγραφικής ” Μην ψαρώνεις μαζί θα σώσουμε τις θάλασσες”, μας προτρέπει ο γνωστός γλάρος!!#helmepajunior #HELMEPA #ecoschools #FEE #GlobalActionDays #MyActionsMatter #GreeningEducation

inbound3810470479557980674

Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

IMG 20240402 154835

ΣΕ ΡΩΤΩ ΜΕ ΡΩΤΑΣ, ΑΠΑΝΤΩ ΑΠΑΝΤΑΣ!
Οι Storytellers της Οικοσυμμαχίας γιορτάζουν την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου παρέα με 12 συγγραφείς και μία εικονογράφο μέσα από δύο πρωτότυπες δράσεις. Τα παιδιά ρωτούν ξεκινώντας με το υποθετικό ΑΝ και οι συγγραφείς απαντούν…όλες οι συνεντεύξεις στο 4ο τεύχος της Λογοτεχνικής Λέσχης στον παρακάτω σύνδεσμο https://www.calameo.com/books/007634120feb2d02260a5
Και το αντίστροφο…οι συγγραφείς ρωτούν και τα παιδιά απαντούν σε ένα συνεργατικό padlet με τίτλο Ανάποδη Συνέντευξη στον σύνδεσμο που ακολουθεί
Απολαύστε ερωταπαντήσεις με την ψυχή σας!

Βράβευση ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

🏆ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΣΥΜΜΑΧΙΑΣ ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΗΣ ΕΕΠΦ

Πιο κοντά στο όνειρο για ένα βιώσιμο και αειφόρο μέλλον έφτασε το Νηπιαγωγείο Αγίου Κωνσταντίνου ως μέλος της #Οικοσυμμαχίας μετά από τη διετή συμμετοχή του στο διεθνές δίκτυο των Eco Schools υπό την αιγίδα της Προστασία της Φύσης (Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης).

Στην τελετή βράβευσης που πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Μπενάκη στην Αθήνα τα νηπιαγωγεία έλαβαν την πράσινη σημαία από τον Αντιπεριφερειάρχη Παιδείας Στερεάς Ελλάδας κ. Βελισσαρίου. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης Νηπιαγωγών κα Basiliki Michailidou, Despina Bouldi και Ευθυμιοπούλου Αγαπούλα.

Τις εντυπώσεις έκλεψε ο ύμνος της Οικοσυμμαχίας που συγκίνησε το κοινό! Κοντά τους και ο δημιουργός Αλέξανδρος Αντωνίου.

Όλοι μαζί γίναμε η αλλαγή που θέλουμε να δούμε στον κόσμο 🌍

Σχολεία της Οικοσυμμαχίας που βραβεύτηκαν:

Νηπιαγωγείο Αυλωναρίου (2 φορά βραβευμένο)

1ο Νηπιαγωγείο Λ.Αιδηψου

2ο Νηπιαγωγείο Ν. Αρτάκης