Η Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων πρωτογιορτάστηκε το 1931 σ’ ένα συνέδριο περιβαλλοντιστών στη Φλωρεντία, ως ένας τρόπος για την ευαισθητοποίηση κοινού και ειδικών για τα υπό εξαφάνιση ζώα. Από τότε, η γιορτή διευρύνθηκε και περιλαμβάνει όλα τα είδη του ζωικού βασιλείου. Ως Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων έχει καθιερωθεί η 4η Οκτωβρίου. Έτσι κι εμείς συζητήσαμε για τα δικαιώματα των ζώων και είπαμε τι χρειάζονται και πώς πρέπει να τους φερόμαστε.
Στη συνέχεια συστήσσμε τους δικούς μας φίλους στην παρέα μας και διαβάσαμε το βιβλίο του Χόρχε Μπουκάϊ “Ο αλυσοδεμένος ελέφαντας”.
Αυτό μας έδωσε την ευκαιρία να φανταστούμε πώς αιχμαλωτίζονται τα ζώα και πώς τα εκμεταλλεύονταν οι άνθρωποι. Έτσι μπήκαμε στη θέση τους και το αποτυπώσαμε στο χαρτί και δώσαμε το δικό μας μήνυμα!
Τέλος φέραμε στο σχολείο μας με τρόπο μαγικό αγαπημένα ζώα και φωτογραφηθήκαμε μαζί τους!