Λειτουργία

Με ιδιαίτερη χαρά σας καλωσορίζουμε στο νηπιαγωγείο μας, ένα σχολείο που προσδοκούμε και ελπίζουμε να είναι γεμάτο δημιουργικότητα, εφευρετικότητα, ομαδικότητα και συνεργασία. Ένα σχολείο που τα παιδιά θα αγαπήσουν και την αγάπη τους αυτή θα τη μεταφέρουν και στο ευρύτερο περιβάλλον.

Κατά την εκπαιδευτική διαδικασία φροντίζουμε ώστε:

• να λαμβάνουμε υπόψη τις αρχικές ικανότητες, δεξιότητες και γνώσεις, δηλαδή το σημείο αφετηρίας κάθε παιδιού,

• να οδηγούμε κάθε παιδί στο να ανακαλύψει μέσα από μια συνειδητή διαδικασία- και να οικοδομήσει τη δική του πορεία προς τη μάθηση,

• να αξιοποιούμε τα βιώματα και να ενισχύουμε τα ενδιαφέροντα, τα κίνητρα και τις αναζητήσεις κάθε παιδιού,

• να μαθαίνουμε στα παιδιά να εργάζονται αυτόνομα, ενισχύοντας ταυτόχρονα τις μεταξύ τους

αλληλεπιδράσεις.

Το όραμα του Νηπιαγωγείου μας είναι η προσφορά ποιοτικής εκπαίδευσης σε ένα ευχάριστο και δημιουργικό περιβάλλον πλούσιο σε ερεθίσματα, γνώσεις και εμπειρίες. Τα παιδιά να γεύονται την επιτυχία και τη χαρά της μάθησης, μέσα σε ένα κλίμα αποδοχής, αγάπης και συνεργασίας. Πρωταρχικό μέλημά μας είναι η ολόπλευρη ανάπτυξη του παιδιού σε όλους τους τομείς (γνωστικό, κοινωνικό, συναισθηματικό και κινητικό τομέα), με γνώμονα τον ρυθμό ανάπτυξης και τη μοναδικότητα του κάθε παιδιού ξεχωριστά. Σε αυτή μας την προσπάθεια επιδιώκουμε ώστε ο γονέας να είναι στενός συνεργάτης και σύμμαχός μας ώστε να συμβάλλουμε μαζί στην ανάπτυξη των παιδιών τους που πλέον είναι και δικά μας παιδιά.