Εργασία: A visit to local Math museum

14 Ιανουαρίου 2018 nikomanara
A visit to local Math Museum: Using tablets creatively in classroom from Nikolaos Manaras

Εργασία Μικτής Μάθησης

Manaras nikolaos M.E._2014 from Nikolaos Manaras

Σενάριο διδασκαλίας Blended Learning με τη χρήση του Geogebra και της πλατφόρμας GUNET eClass

Presentation manaras nikolaos_M.E._2014 from Nikolaos Manaras

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

13 Ιανουαρίου 2018 nikomanara
μανάρας νικόλαος M.e. 2016 from Nikolaos Manaras

Άντρες και γυναίκες στην Ευρωπαϊκή Ένωση

11 Ιανουαρίου 2018 nikomanara

Women and Men in the EU

11 Ιανουαρίου 2018 nikomanara

Πρώτο στάδιο εξέτασης

ΙΙΙ. Τεστ για την ερμηνεία στατιστικών αναφορών και πινάκων

Ο στόχος είναι κάθε διαγωνιζόμενη ομάδα να απαντήσει σε δέκα (10) ερωτήσεις σχετικά με τη ηλεκτρονικό δημοσίευμα της Eurostat «Women and Men in the EU», το οποίο είναι διαθέσιμο και στην ελληνική γλώσσα.   Γενικοί κανόνες

Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη Στατιστική

10 Ιανουαρίου 2018 nikomanara

Γενικοί στόχοι του Πανελλήνιου Διαγωνισμού στη Στατιστική

• Να προκαλέσει στους μαθητές περιέργεια και ενδιαφέρον για τη στατιστική
  • Να ενθαρρύνει τους εκπαιδευτικούς να χρησιμοποιούν νέα εργαλεία για τη διδασκαλία της στατιστικής, προωθώντας τη χρήση πραγματικών στατιστικών δεδομένων και έρευνας, για εφαρμογή των στατιστικών γνώσεων που αποκτήθηκαν.
  • Να αναδείξει τον ρόλο της στατιστικής στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς σε διάφορους τομείς της κοινωνίας, καθιστώντας τη γνωστή ως μία πανεπιστημιακή σπουδή.
  • Να προωθήσει την ομαδική εργασία και συνεργασία για την επίτευξη κοινών στόχων.

Διαβάστε όλο το άρθρο »