Το τμήμα μας

Ο ιστότοπος του τμήματος του κυρίου Νίκου.

Κλιματική Αλλαγή και COP27

Δεκ 202215

Έτοιμοι για τη σκυταλοδρομία.

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το σχολείο μας ενώνει τη φωνή του με χιλιάδες άλλα σχολεία από όλο τον κόσμο προκειμένου να παρθούν μέτρα για την κλιματική αλλαγή. συμμετέχοντας στη δράση Running Out of Time. Μέσα από μια μοναδική αδιάκοπη σκυταλοδρομία από τη Γλασκόβη της Σκωτίας μέχρι το Sarm El Seih της Αιγύπτου θελήσαμε να μεταφέρουμε το μήνυμα στους ηγέτες του κόσμου που αποφασίζουν για το μέλλον μας.           Το τμήμα μας μελέτησε το φαινόμενο του θερμοκηπίου που ευθύνεται για την υπερθέρμανση του πλανήτη και κατ’ επέκταση για την κλιματική αλλαγή.  Κατασκευάσαμε τη δική μας φιλική προς το περιβάλλον σκυτάλη, πήραμε μέρος στην σκυταλοδρομία που οργανώθηκε στον χώρο του σχολείου, δημιουργήσαμε το δικό μας τραγούδι και τέλος επισκεφθήκαμε το κέντρο ΓΑΙΑ του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας – Γουλανδρή για να εμβαθύνουμε περισσότερο στο ζήτημα.

από κάτω από: Περιβαλλοντική Εκπαίδευση| με ετικέτα , , ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κλιματική Αλλαγή και COP27

Τα σχόλια είναι κλειστά.